18 Temmuz 2018, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kaymakama Bu Tabelayı Diktirmediler 
Plajların halka açılmasını isteyen kaymakama sert tepki

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde Gümüşlük Platformu'nun başlattığı 'Sahiller Halkındır Halkın Kalmalıdır' kampanyası ve eylemine destek vererek Çayıraltı plajına halk ile birlikte 'Plajlar Halkındır' tabelası diken Kaymakam Mehmet Gödekmerdan, ikinci kez Kadıkalesi plajına tabela dikmeye kalkınca site sakinlerinin sert tepkisi ile karşılaştı.Gerginlik büyüyünce olaya jandarma müdahale etti. Site sakinleri tabelayı diktirmedi.

Bodrum İlçesi'nde Gümüşlük Platformu'nun bir ay önce başlattığı 'Sahiller Halkındır Halkın Kalmalıdır' eylem ve etkinliklerine geçtiğimiz hafta destek vererek Çayıraltı plajında vatandaşlarla birlikte plaja 'Plajlar Halkın Kullanımına Açıktır Hiçbir Şekilde Engellenemez. Bodrum Kaymakamlığı' tabelası diken Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan bu kez de Kadıkalesi Ormancılar Sitesi'nin önündeki halk plajına yine vatandaşlar ile birlikte aynı tabelayı dikmek isteyince site yönetimi ve sitede yaşayanların sert tepkisi ile karşılaştı. Gerginliğin büyümesi üzerine Kaymakam Dr. Gödekmerdan olay yerinden ayrılmasının ardından, bölgeye Jandarma ekipleri sevk edildi. Sahillerin işgal edildiğine dikkat çeken yaklaşık 20 kişilik platform üyesine de sözlü olarak tepki gösteren site sakinleri, olayları görüntüleyen gazetecilere de müdahale etti.

Sahilin kendilerine ait olduğunu söyleyen site sakinleri, "Burası bizim özel mülkümüz. Bedavacılar buraya gelemez. Biz paralarını ödedik. 650 haneyiz, burası bize yetmiyor. Araba koyacak yer yok. Ama bu insanlar her yıl buraya gelip sahilleri kullanmak istiyor. Bizi tahrik ediyor" dedi. Başka bir site sakini ise "Bu sahili biz Milli Emlak'tan kiraladık. Parasını ödedik. Kimse gelip burada denize giremez" dedi.

Platform sözcüsü Doğan Ünal "Bugün burada sahillerin işgal edilmesini canlı olarak yaşadık. Bırakın vatandaşı, devletin görevlisi kaymakamı bile burada barındırmadılar. Kaymakam bile burayı terk etmek zorunda kaldı" diye konuştu. Ünal, platform üyeleri ile birlikte Gümüşlük Jandarma Karakolu'na giderek site yöneticileri hakkında şikayetçi oldu. Jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı. Konu ile ilgili 14 kişinin ifadesine başvuruldu.

TOPLU ALANA ZORLA GİRİLMESİNE İZİN YOK


Yaşanan olaylarla ilgili yazılı basın açıklaması yapan Kadıkalesi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Dağaşan "Kadıkale Sitesi önündeki deniz kıyı kenar çizgisine bitişik ve site sakinlerinin ortak mülkiyetinde bulunan alana gelen ve kendilerini 'Gezi eylemcilerinin Gümüşlük temsilcisi' olarak tanımlayan bir grup, sahilin site sakinleri tarafından kullanılmasını protesto ettiklerini, bununla ilgili olarak afiş asacaklarını ve gösteri yapacaklarını bildirmişler. Tartışmanın uzaması üzerine onlarla birlikte gelen ve site mensuplarına ait şezlongların üzerinde oturan bir şahıs, 'Ben Bodrum Kaymakamıyım' diyerek olaya müdahil olmuş. Bir devlet görevlisinin 'Gezitürü' bir işgal eyleminde yer almasının mümkün olmayacağını düşünen bazı sakinler, 'doğru söylemiyor, bu kişi gerçekten kaymakam olsa işgalci-göstericilerin başında yer almaz,

aralarında bulunmaz, geleceğini haber verir, gerekirse hakem olur' diyerek tepki gösterdi. Daha sonra olay yerine gönderilen üç minibüs jandarmadan ve jandarmaların başındaki görevlilerle sosyal medyadan öğrenildiği kadarıyla Kaymakamın önderliğinde bir gösteri eylemi düzenlendiği anlaşıldı. Sitemizin önündeki sahilde bulunan duş, şemsiye, şezlong, tuvalet gibi araç ve tesisler aidat ve bedel ödeyen site mensuplarına aittir. Tapulu arazi sınırını aşan bölümler için de her yıl düzenli biçimde ecrimisil ödeniyor. Tapulu alanımıza zorla girilip su, şemsiye, şezlong ve tapulu arazimizin içindeki duş ve tuvaletlerin kullanılmasına izin vermiyoruz. Bodrum Kaymakamı başta olmak üzere ilgili mülki ve adli birimlere 'Devlet temsilcilerinin ve kamu gücünün öncelikli görevinin can ve mal güvenliğimizi sağlamak, yasalarda kutsal olarak tanımlanan mülkiyet hakkımızı korumak olduğu; gerektiğinde ellerindeki yaptırım imkanlarını kullanmak yerine göstericilerin önüne düşüp tencere-tava çalarak ve güvenlik birimlerini bu gösterinin bir parçası haline getirerek yağmacılığı ve çatışmayı tahrik etmenin kamu yönetiminin asli görevlerinden olmadığını, hele devlet ciddiyeti ve otoritesiyle bağdaşır bir yanının bulunmadığını 'her türlü resmi ve hukuki yolla anlatmak için çaba gösterilecek. Bu anlamda her türlü adli ve idari önlem için gerekli işlemler başlatılacak" dedi.

Sitenin 50 metre ilerisine yabancı girişini engellemek için bekçi konulduğunu ifade eden Kaymakam Gödekmerdan, sahilin sitenin tapulu mülkü olmadığını hatırlatarak, "Kıyılarımızın vatandaşın kullanımına tamamen açık olması gerekir. Herhangi bir site, işletme, kıyılarımızı kapatamaz. Vatandaşın kullanımını engelleyemez. Buraya da sembolik bir levha dikecektik ancak gerginlik artınca şimdilik vazgeçtik, konunun hukuki boyutunu değerlendirip ilgililere gerekli tebligatları yapacağız" dedi.
18 Temmuz 2014
Etiket; Muğla, Bodrum, Gümüşlük, Çayıraltı, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Saklı Kent'te Sel Altına Gizlendi
Aralıkta Meyve Veren Ağaç
Seda Kaya tek aday
Selçuk Efes Spor dönüyor
Kılıçdaroğlu: YPG terör örgütü değil
'Erdoğan ile Esad kebap yerken, biz işkence altındaydık'
HDP binasına saldıranlardan 'Ödül bekliyorduk' savunması
81 kişinin yargılandığı 'Gezi Davası'nda ilk duruşma
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir