23 Ağustos 2019, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kemalpaşa'da 8 bin yıllık çipura bulunduİZMİR'in Kemalpaşa İlçesi, Ulucak Mahallesi'ndeki 1995 yılından beri kazıların devam ettiği Ulucak Höyük'te, 8 bin yıllık olduğu tespit edilen çipura çene kemikleri ve midye kabukları ile bunlardan yapılan bilezik ve kolye gibi takılar bulundu.

Höyüğün denize uzak olması nedeniyle, burada yaşayanların diğer yerlerdeki insanlarla etkileşim içinde olup, değiş-tokuş yaptığı olasılığı üzerinde duruluyor.

Trakya Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Protohistoriya ve Ön Asya Arkeolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Özlem Çevik'in 2009 yılında kazı başkanlığın devraldığı Ulucak Höyük'ün Ege Bölgesi'nin ilk çiftçilerine ev sahipliği yaptığı ve bu ilk yerleşimcilerin 7.5 metrelik kültür tabakası boyunca evlerini birbiri üzerine inşa ederek kesintisiz 1300 yıl boyunca aynı yerde iskan ettiklerinin ortaya çıktı.

Kazı çalışmaları ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Özlem Çevik, Ulucak Höyük'ün bu uzun iskan tarihi ile Ege Bölgesi'nde prehistorik (tarih öncesi) kültürlerin yaşam tarzının yeniden kurgulanmasında anahtar bir yerleşim yeri özelliği taşıdığını ifade etti. Doç. Dr. Çevik, "Günümüzden 9 bin yıl öncesine ait yerleşim yeri olan Ulucak Höyük, Ege Bölgesi'nde şimdiye dek bilinen en eski yerleşim yeri olma özelliğini taşıyor. Bu yıl yapmış olduğumuz kazı çalışmalarımızda, buradaki insanların yaşamlarını sadece tarım ve hayvancılığa dayalı olarak sürdürmediğini, kazı çalışmalarında bulduğumuz, çipuralara ait çene kemiklerinin yanı sıra midye kabuklarının hem besin olarak tüketildiği hem de bu kabuklarından, bilezik, kolye gibi takılar yaptıkları sonucuna ulaştık" dedi.

Bölgede yaşayan insanların, çok uzak mesafelerde yaşayan insanlarla etkileşimde bulunduklarını belirten Doç. Dr. Özlem Çevik, "Bugün Ulucak Mahallesi'nin denize olan mesafesi 20 kilometredir. Günümüzden 8-9 bin yıl öncesinde bu mesafenin çok daha fazla olduğu bilinmekte. Bu kadar erken dönemde Ulucak tarih öncesi sakinlerinin denizle olan bağlantılarını sadece balık ve deniz kabuklarından değil, aynı zamanda alet yapımında kullandıkları obsidiyeni (Volkanik Cam) Melos adası kadar uzak bir bölgeden temin etmiş olmalarından da anlıyoruz. Bu da, bölgede yaşayan insanların, diğer yerleşim yerlerindeki insanlarla etkileşimde olduklarını ve aralarında bir değiş tokuş yapma olasılığını güçlendiriyor. Günümüzden yaklaşık 8 bin yıl önce şiddetli bir yangınla sona eren kerpiç evlerin içinde, seramik ve diğer kil nesnelerin yapımı için kullanılmak üzere hazırlanmış kil topaklarının üzerinde parmak izlerinin bulunması da ilginç. Bu tür parmak ve ayak izlerinin günümüzde gerekli analizleri yapılarak, söz konusu dönemde yaşayan insanların cinsiyet, kilo, boy gibi fiziksel özelliklerine dair bilgi vermesi de son derece önemlidir" dedi.

03 Eylül 2014
Etiket; izmir, kemalpaşa, ulucak, ulucak höyük, 8 bin yıl, çipura, midye, kemik, kazı, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri açıklandı
TSYD İzmir'den görkemli veda
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İkinin Biri İzmir'de
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
Gravürlerde yaşayan İzmir
Dört gün Buda üç gün Zorba
2018 model gelinikler
Keçenin yansıttığı kadınlar
İş önlükleri sanatla buluştu
Yaza damgasını vuran düet
Notaların prensesi
Modaya yön verecekler
Genç piyanist Avrupa birincisi
Kısa film heyecanı
Neşet Usta tez oldu
İzmirli genç yönetmene bir ödül daha
Kapalı gişe Münakaşa
En çok o izleniyor
Unutulmaz...
V For Voyager'dan Get Lost paketli tatil
LİYAKAT'ın konuğu Gördüm oldu
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir