17 Kasım 2019, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kimlikteki din hanesi bu kez Anayasa MahkemesindeTuraç Top/ İZMİR (DHA)

İzmir’de, nüfus cüzdanındaki din hanesine 'Alevi' yazılmasını isteyerek başvurduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM) dava lehine sonuçlanan; karar uygulanmadığı için görevlerini yapmadıkları iddiasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki suç duyurusu takipsizlikle sonuçlanan Sinan Işık, bu kez Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

İzmir’de yaşayan belediye işçisi 51 yaşındaki Sinan Işık, nüfus cüzdanındaki din bölümüne, 'İslam' yerine 'Alevi' yazılmasını isteyerek mahkemeye başvurdu.

İzmir 11’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava sonucunda, Diyanet’ten de alınan görüş doğrultusunda, Aleviliğin müstakil bir din olmadığı kanaatiyle dava reddedildi.

Yargıtay’dan da aynı sonuç çıkınca Işık, 2005 yılında AİHM’de dava açarak, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin, din ve vicdan özgürlüğünü garanti altına alan 9’uncu, adil yargılama hakkını düzenleyen 6’ncı ve ayrımcılığı yasaklayan 14’üncü maddesini ihlal ettiğini savundu.

Talebi değerlendiren AİHM, 2010 yılı Şubat ayında, kimlik kartlarında din hanesinin bulunmasının başlı başına insan hakları ihlali olduğuna ve devletin bu konuda tarafsız olması gerektiğine hükmetti, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9’uncu maddesinin ihlal edildiğini belirtti.

Karar, hukukçular tarafından din hanesinin tamamen kaldırılması, aksi durumda kişinin kendi istediği inancın yazılması gerektiği olarak yorumlandı. Aradan geçen üç yıla rağmen bu konuda herhangi bir adım atılmaması üzerine Işık, Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, AİHM kararını uygulamadığı gerekçesiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile muhalefet görevini yerine getirmediğini ileri sürdüğü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yargılanmasını istedi.

Suç duyurusunu değerlendiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenterler Bürosu, kovuşturmaya yer olmadığını, kusur yüklenemeyeceğini belirterek takipsizlik kararı verdi. Işık, hukuki mücadelesini bırakmayıp takipsizlik kararıyla ilgili bir üst merci olan Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Mahkeme, takipsizlik kararını yerinde buldu. Kesin kararı vererek Yargıtay yolunu da kapattı.

İZMİR’DEN BAŞVURDU

AİHM kararı olmasına rağmen Türkiye’nin kararı uygulamamasının, sorumluluğu bulunanların da yargılanmamasının şaşırtıcı olduğunu dile getiren Işık, İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Işık, “Son merci, Anayasa Mahkemesi. Ortada kararlar varken nasıl gözardı ediliyor anlamıyorum. İzmir’den başvurumu yaptım. Gelecek kararı bekliyorum” dedi.

AİHM kararından sonra isteyenler nüfus müdürlüklerine dilekçe ile başvurup din hanesindeki 'İslam' yazısını kaldırtabiliyor.

04 Mayıs 2013
Etiket; Alevi, İslam, Din, Hane, Anayasa, Mahkeme Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Demokrasi tek yol
Danışmadan tercihte bulunmayın
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
Eğitimde Türk-Fransız işbirliği
Karşıyaka'da 2. Şimşek dönemi
Karşıyaka'da Diniz dönemi
Bak Berkay'ın başına gelenlere!
Yaşar'da rektör değişikliği
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir