9 Ağustos 2020, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kocaoğlu'ndan ağaçlı yol açıklamasıAhilik Haftası kapsamında esnaf teşkilatının temsilcilerini ağırlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, son dönemde gündeme gelen plan değişiklikleriyle AVM’lerin önünün açılmaya çalışıldığını belirterek, bu tür projelerin kenti en iyi tanıyan Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurumlarla istişare edilerek yapılmasını önerdi.

Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Vali Yardımcısı Cengizhan Aksoy ve beraberindeki esnaf heyeti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti.

Ziyarette “Yılın Ahisi” seçilen ve 45 yıldır oto tamirciliği yapan Yakup Demirtaş da yer aldı. Esnafın topluma maddi olduğu kadar manevi katkısı da olduğunu ve toplumun ayakta durmasına katkı sağladığını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, ahiliğin iyi insan yetiştirmek gibi önemli bir görevi de yerine getirdiğini söyledi.

Birlik Başkanı Zekeriya Mutlu ise ahilik geleneğini günümüzde de yaşatmaya çalıştıklarını, esnaf ve sanatkarlığı bir eğitim kurumu olarak gördüklerini dile getirdi.

“İcraatlar yerel yönetimle uyumlu olmalı”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, esnafın kentteki temsilcileriyle yaptığı söyleşide son günlerde yapılan bazı planlama çalışmalarının kamuoyunda yarattığı rahatsızlığa dikkat çekti.

Merkezi hükümetin yapacağı icraatlara kesinlikle karşı olmadığını belirten Başkan Kocaoğlu, “Ama bunun uyum içinde olmasından yanayız. Kenti en iyi tanıyan, kentin planlamasından sorumlu olan Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyesi ve ilgili kurumlarla birlikte istişare edilerek yapılması en doğrusu diye düşünüyorum. Aksi takdirde memleketin kaynaklarını israf etmiş oluruz” diye konuştu.

Başkan Aziz Kocaoğlu, bugün İzmir’de devlet gayrimenkullerinin planlarda değişiklik yapılarak satışının gündeme getirilmesini şu sözlerle değerlendirdi:

“Bu plan değişikliklerinde tek hedef var: Alışveriş merkezleri”

 Ağaçlı Yol olarak anılan Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait, yıllardır Karayolları Bölge Müdürlüğü ve Karayolları şantiyesi olarak hizmet veren iki arsanın plan değiştirilerek satılması söz konusu. Bunun hemen arkasından DSİ arazisinin gelmesi söz konusu. Bir de Alsancak Limanı’nda çok büyük bir AVM teşebbüsü vardı. Orada bu projenin trafiği kilitleyeceği, Alsancak’ın, Kemeraltı’nın çökeceği noktasında yargıya başvurumuz olmuştu. Bu proje hakkında da “yürütmeyi durdurma kararı” alındı, onu da bekliyoruz.”

“Marinalara değil, yerine karşıyız”

Başkan Aziz Kocaoğlu Körfez’de yapılması planlanan üç adet marina projesi konusundaki görüşlerini de açıklayarak, “Biz marinalara karşı değiliz. Ancak belirlenen marina yerlerinin kentin durumuna ve körfezin yapısına uymadığı konusunda yetkililere çeşitli defalar uyarılarda bulunduk” dedi.

Marina yeri olarak belirlenen alanların körfezde sirkülâsyonu engelleyeceğini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, öngörülen alanlarının yerine çevreye zararı en düşük düzeyde olacak alternatif noktalar önerdiklerini söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Biz Körfezi kurtarmaya çalışıyoruz. Körfez ve Liman, İzmir’i İzmir yapan bir numaralı zenginliğimiz” diye konuştu.

Mutlu: “Kamu arazilerine AVM yapılmasına karşıyız”

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da, büyük alışveriş merkezlerinin kuruluş yerleri ve çalışma esaslarına itirazları olduğunu belirterek, “Biz bu mağazaların kuruluşlarına değil, kuruluş ve faaliyetlerine ilişkin bir yönetmeliğe bağlı olmamalarına karşıyız. Bizler de esnaf teşkilatı olarak kamuya ait yerlerde, yabancı ülkelerden gelen yatırımcılar tarafından AVM kurulmasına karşı çıkarız” dedi.

23 Eylül 2013
Etiket; ahilik haftası İzmir, Aziz Kocaoğlu AVM, ağaçlı yol Kocaoğlu, Zekeriya Mutlu Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


"Esnaf kan ağlıyor"
Hamama Girip Genel Kurul Yaptılar
İzmir 2'nci İstihdam Zirvesi
İzmir'de patronlar koltuk bırakmayacak
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir