26 Ekim 2021, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kocaoğlu'ndan Genel-İş'e sert tepkiUtku BOLULU/DHA - İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZELMAN kadrolu belediye otobüs şoförlerinin sabahtan, saat 14.00’e kadar sefere çıkmamasını örgütleyen DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nı kınadı.

Bu hareketin İzmirlilere yapılmış bir kötülük olduğunu, Gezi Parkı nedeniyle halkın başlattığı, hiç kimsenin katkısı olmayan protestolardan sendikanın rol çalmaya çalıştığını belirten Kocaoğlu, sefere çıkmayan şoförlere en ağır disiplin cezasının verileceğini, İzmirlilere verdikleri sıkıntının yanlarına kalmayacağını açıkladı.

İzmir’de Gezi Parkı olayları nedeniyle 'Hükümet’in takındığı antidemokratik tavrı protesto etmek için' yapılan iş bırakma eylemi kapsamında DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nın aldığı kararla İZELMAN kadrolu belediye otobüs sürücüleri sabahtan öğlen saat 14.00’e kadar iş başı yapmadı.

ESHOT ve İZULAŞ kadrosu olan Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası üyesi şoförler ise direksiyon başına geçti. Bu nedenle İzmir’de her gün sefere çıkan 1450 araçtan 1000’i garajlarında kalırken, tüm kentte ulaşım 450 otobüsle sağlandı. ESHOT’un acilen oluşturduğu hat organizasyonu ile işine, okuluna giden İzmirlilerin mağduriyeti azaltıldı.

Buna karşın pek çok semtte sıkıntı yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ulaşımda yaşanan sıkıntıya sert tepki gösterdi. Kocaoğlu yaptığı açıklamada ulaşımda ne sendikanın, ne de personelin grev yapma ve işi bırakma gibi bir yasal hakkı olmadığını söyledi. Ulaşımın grev kapsamı dışında olduğunu belirten Kocaoğlu, “Bürokratlarım ve benim çabalarıma karşın maalesef bugün görevlerini yapmadılar. Biz yasa ve disiplin yönetmeliğine disiplin uygulaması başlattık. En ağır ceza verilecek. Ancak, grev yetkisi olmamasına karşın ulaşımda 4 milyon İzmirliyi sabah işine, okuluna taşımayan ve bunu örgütleyen sendikayı şiddetle kınıyorum” dedi.

GECE GÖRÜŞMESİNDEN SONUÇ ÇIKMADI

Kocaoğlu, Genel-İş’in aldığı işi bırakma kararını dolaylı yollardan bürokratların akşam üzeri saat 17.30 sularında duyduğunu, bu saatten sonra sendika temsilcilerinin çağrılarak görüşmelere başladıklarını söyledi. Geç saatlere kadar sendikacılardan olumlu haber bekledikleri için İzmirlileri bilgilendiremediklerini belirten Kocaoğlu, bu nedenle İzmirlilerden kendisini anlayışla karşılamalarını istedi.

SENDİKACILIĞIN GELDİĞİ DURUMA ÜZÜLÜYORUM

Ulaşımda Genel-İş’in aldığı iş bırakma kararı ve sürücülerin direksiyon başına geçmemesini İzmirlilere yapılmış bir kötülük olarak değerlendiren Kocaoğlu, “Tüm hemşehrilerimden bunu önleyemediğim için özür diliyor, beni anlamalarını talep ediyorum. Bugüne kadar hayatım boyunca örgütlülüğün yanında olmuş, emeği savunmuş bir vatandaş olarak sendikacılığın geldiği bu durumu uzunca bir süredir üzülerek izliyorum. Hiç kimsenin katkısı olmadan halkın başlattığı demokratik protesto eyleminin pazartesi günü akşamı Gündoğdu Meydanı’nda sendikanın önlüklerini giyerek rol kapmaya çalışmaları ve bu ortamda yararlanmak için bugün belediye otobüsleri çalıştırmama tavırları halka yapılmış çok yanlış bir hareket, kendileri için de rol kapmak olarak değerlendirdiğini ve bu yapıdaki sendikacıların işçinin hakkını korumaktan ve işçinin vatandaşa hizmet etmesinden çok uzak olduğunun da altını çizmek istiyorum. Hiçbir haklı gerekçe olmadan bugün İzmirlilere verdikleri sıkıntı yanlarına kar kalmayacaktır” dedi.

Kocaoğlu, işçilerin daha sağduyulu olmaları ve görevlerini yapmaları gerektiğine dikkat çekti. Kocaoğlu, direksiyon başına geçen ve çalışan 450 sürücüye ise teşekkür etti. Öte yandan, toplu iş sözleşmesindeki maddelere göre disiplin hükümlerini içeren 3'üncü maddesi uyarınca ağır ihmal, kasıtlı işe çıkmama, görevi aksatmaktan dolayı maaşlarından 3 yevmiye kesme cezası verilebilecek. İkinci kez tekrarı halinde ise sürücülerin iş akdinin feshi yapılabilecek. Buna ESHOT Disiplin Kurulu karar verecek.

05 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL
TSYD KUPASI ARKAS'IN
YAPAMAZSIN DEDİLER YAPTI
İLK BİNDE 157 EGELİ VAR
SİMYA METAL 7. TSYD İZMİR VOLEYBOL TURNUVASI BAŞLIYOR
BASIN AKADEMİSİ
İZMİR'DE MASA TENİSİ HEYECANI
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
KARŞIYAKA'DA KENTSEL YENİLEME HAMLESİ
YEREL MEDYA GÜÇLENİRSE KENT GÜÇLENİR
HASAN TAHSİN GAZETECİLİK YARIŞMASI SONUÇLANDI
İZMİR'E GÜÇ KATACAK BİRLİKTELİK
BABA HEDİYESİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
TÜRKİYE' DE BİR İLK
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
 
+ Çok okunan haberler
MUĞLA TÜRKOCAĞI’NDA BAŞKAN DR. YAŞAR TOPAL

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir