21 Şubat 2020, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kocaoğlu'ndan protestoculara sitemİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dün akşam meclis toplantısı çıkışındaki protesto gösterisi ve yaşanan gerginliği değerlendirdi.

Kocaoğlu “30 yıldır kent gündeminde yer alan ‘Balçova Arsa Mağdurları’nın sorunlarını çözebilmek için harcadığımız yoğun mesai ve samimi çabalarımızın karşılığı, dün akşam Meclis çıkışında yaşadığımız provokasyon olmamalıydı” diye konuştu.

Balçova’nın güney doğusu ve Poligon askeri alanının batısında yer alan, 1970’li yıllarda Balçova Belediyesi tarafından imar planı yapılmadan kadastral parsel üzerinden satılan arsaları kapsayan bölgede, mağdurlar lehine olacak biçimde tüm şartları zorlayarak ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, bu çalışmaları şöyle özetledi:

“Söz konusu alanda jeolojik etüt çalışmaları yaptık. Arazinin engebesinden dolayı uzun etüt çalışmalarının ardından, arsaların dörtte birinin jeolojik sakıncalı, geri kalanın ise jeolojik tedbirli alan olduğu ortaya çıktı. Zemin etüdü sonuçları o dönem, Bayındırlık Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderildi ve oradan arazinin ‘engelli - jeolojik sakıncalı alan’ olduğuna dair yazı verildi. Ayrıca alanın bir kısmı da Orman’a aitti. Zamanında Orman Bakanlığı’na ait araziler satılmış. Bakanlık da ‘Bu araziler benim, veremezsin’ diyor. Şimdi söz konusu alanın yapısına baktığımızda, sağlıksız - engebeli bir arazi, Orman Bakanlığı’na ait bir arazi ve ortasından geçen bir Çevre Yolu var.

Tüm bunlara rağmen, mağdur olan vatandaşlarımızın sıkıntılarını çözmek için Balçova Belediyesi ile birlikte elimizi taşın altına koyduk. Zemin etüdü sonrasında çok zor koşullarda özel bir plan hazırlandı. 16.2 hektar alan ‘jeolojik sakıncalı alan’ ve 53 hektarlık alan da “önlemli alan” olarak tanımlanmış durumda. Arazinin doğal yapısı ve jeolojik rapor sonuçları dikkate alınarak planlama alanında 1.6 ve 1.2 inşaat emsalleri belirlendi.

Emsal değerleri üzerinden yapılan hesaplamalara göre 100 metrekare /birim konut varsayımı ile 2500 konutun yer alacağı, ortalama 4 kişi/ aile kabulüyle öneri nüfusun yaklaşık 10 bin kişi olacağı belirlendi. Bu alanda 1898 tapuya karşılık 2500 konut yaratacak şekilde zemin bulundu. Yasal imkanlarla yapabileceğimiz tek şey bu. Vatandaşlarımız sahip oldukları tapu çerçevesinde kendi arazilerini ister müteahhitle anlaşarak ister kendi imkanlarıyla yaptırabilecek durumdalar. Tapusu olmayan araziler için yasal çerçevede Belediye olarak yapabilecek bir şeyimiz maalesef yok.

Tapu yerine ellerinde makbuzu olanlar için çözüm ise TBMM’den gelecek yasa ile mümkün olacaktır. Devletin bu mağduriyetin giderilmesinde arazi yaratması için biz de elimizden gelen desteği veriyoruz. Bunun için hep birlikte durumu anlatıp Maliye Bakanlığı’ndan arsa talep edebiliriz. 1980 darbesinden bu yana yani 30 yıldır devam eden, kimsenin çözmek için elini bile uzatmadığı bir sorun karşısında; vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek için büyük gayretler ve uğraşlarla çalışmaları bu aşamaya getirdikten sonra, konunun başka yerlere çekilmeye çalışılması üzüntü vericidir.”

11 Temmuz 2013
Etiket; balçova, kocaoğlu, tapu, mağdur, izmir, imar, plan Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonası İzmir'de
İZVAK'tan üçüncü zirve
İzmir'de şampiyon Galatasaray
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Çırpınırdın Karadeniz
 
Senfonik Sakarya Türküsü
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir