28 Mayıs 2020, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kol Kırıkları İçin Özel Tasarımİzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Mezunu ve Öğretim Görevlisi Deniz Karaşahin, tasarladığı kol alçısı modeliyle kırıkların tedavisine yeni bir boyut kazandıracak.

Karaşahin tasarımıyla uluslararası alanda dikkat çeken ve İtalya'da yapılan 2014 Golden A'Desing Award ödülüne layık görülürken, 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle kişiye özel ürettiği kol alçısıyla tıp dünyasına da büyük katkı sağlayacak. "Osteoid Medical Cast" adını verdiği çalışmasıyla 3 boyutlu baskı formları ve ürün tasarımları alanında ödül alan Karaşahin'in tasarımıyla kırık tedavilerinin sürecinin yüzde 40 oranında kısaltılması da amaçlanıyor. Tasarımı hakkında bilgi veren Karaşahin, 3 boyutlu yazıcı teknolojisini yakından takip ettiğini belirterek, "Medikal sektörü teknoloji bazlı üretimin başını çeken bir sektör. Kırık tedavilerinde kullanılmak üzere hazırlandığım alçının üzerinde bulunan delikler kişinin yaşadığı kaşıntı ve kötü koku gibi sorunları engelliyor. Düşük yoğunluklu ultrason teknolojisi (LIPUS) adı verilen teknolojiye sahip tasarımım sayesinde kırıklarda daha hızlı iyileşme sağlanıyor" dedi.

'Alçıyla denize girebilirsiniz'

Çalışmasını 4 ayda tamamladığına, alçının suyla temas edebileceğine, duş almaya, denize girmeye imkan tanıdığına dikkat çeken Karaşahin, tasarımında delik ve formu insanın iskelet yapısından esinlenerek ortaya çıkardığını söyledi.

Geleneksel alçı uygulamasında vücuda ulaşılamadığını anlatan Karaşahin, şunları ifade etti:

"20 dakikalık seanslar halinde kemik dokusu sesle uyarılıyor. Bu yüzde 40 oranında daha hızlı iyileşme sağlanıyor. Parçalı çatlakların iyileşmesindeyse bu yolla yüzde 80'e dek doku sertliğinde artış oluyor. Alçının uygulanması için öncelikle vücut geometrisinin oluşturulması gerekiyor. Bunun için vücut 3 boyutlu olarak taranıyor. Sonra bilgisayar yazılımı aracılığıyla alçı tasarımı oluşuyor. Delikler özel bir algoritmayla yapılıyor. Tasarım tamamlanınca 3 boyutlu yazıcılar, 3 saat içinde alçıyı oluşturuyor. Ultrasonik frekans veren aleti de kırığın oldugu yere, delikler aracılığıyla takıyoruz."

3 yılda 3 saygın ödül

Alçının malzemesinin ABS plastikten oluştuğunu, bunun gıda tüzüğüne uygun alerjiye sebebiyet vermeyecek bir malzeme olduğunu belirten Karaşahin, en çok rastlanan medikal sorunlardan biri olan kırıklara çözüm bulmak istediğini bildirdi. Malzemenin de yüzde 100 geri dönüştürüldüğünü anlatan Karaşahin, aynı yarışmada üç yıldır kazandığı üçüncü ödül olduğunu söyledi. Karaşahin, yarışmada daha önce lavabo ve plak tasarımlarıyla ödül kazandığını kaydetti.

'Tasarım tüm insanlığa ulaşmalı'

Bundan sonraki aşamalarda tasarımın herkese fayda sağlaması için çalışmalara devam edeceklerine işaret eden Karaşahin, ''Tıbbi araştırmalar ve denemeleri sürdüreceğiz. Dünyada kırık en yaygın ve iyileşmesi uzun süren bir rahatsızlık. İnsanların, bu iyileşme dönemlerini rahat ve kısa geçirmesi için bir tasarım geliştirdim. Şimdi bunu yaygınlaştırmak ve herkesin ulaşabileceği bir ürün olması için uğraş vermeye devam edeceğiz'' şeklinde konuştu.

26 Nisan 2014
Etiket; deniz karaşahin, alçı tasarımı izmir, izmir ekonomi üniversitesi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Mübadil lezzetler
Türkiye yaşlandı
Dar alanda konforlu mobilyalar
Maddeyle değil sanatla yaşayacaklar
Hemşireler risk altında
İzmir'de Romanya Kültür Günleri
'Gelişmiş bir demokrasi için kadınların siyasal katılımı şart'
Yılın Basın Fotoğrafları İzmir Ekonomide
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
Sporu abartmayın
24 saatte sarımsak
İzmirli hemşirenin başarısı
Ergenlik boyu kısa bırakmaz
Sağlık görevlisine saldırı
Benim devletim çok büyük
Aşırı sıcak kalp ritmini bozuyor
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Korku normal doğuma engel
Rastgele gözlük almayın
Bunamanın 9 sebebi
Ruj sahnesi kızdırdı
Tümör konseyleri öncü oldu
En son psikiyatrist duyuyor
Hastalıkların kökü kazınacak
Acil servis çalışanları tehlike altında
Omuz ağrısına tek seansta çözüm
Hemen şımarık demeyin
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir