20 Haziran 2018, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kürkçü'den TEOG ile ilgili soru önergesiHDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sınavından sonra liselere yerleştirme işlemlerinde ortaya çıkan aksaklıklar için çözüm önerisinde bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlamasını istediği soru önergesi veren Ertuğrul Kürkçü, açıklama kısmında, iki gruba ayrılan tercih işlemlerinin tek kategoride yapılıp 15 adet okul seçen öğrencilere 25 okul seçme hakkı tanınmasını önerdi.

Kürkçü ayrıca seçim yapmayan öğrencilerin herhangi bir okula yerleştirilmemesi gerektiğini de belirtti.

Ertuğrul Kürkçü’nün Meclis’e sunduğu soru önergesi şöyle:

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavı sonrası yerleştirme işlemlerinde A Grubu ve B Grubu adı altında iki farklı tercih yaptırılmaktadır. A Grubu tercih için tercih formuna okul adları yazılırken, B Grubu tercih için tercih formuna okul türleri yazılmaktadır. A Grubu tercih işlemi 15 adet okul ile sınırlandırılmaktadır. A Grubu tercihlerine göre istediği okula yerleşmeyen adaylar B Grubu tercihlerine göre en az 4 adet tercih yapmak zorunda kalmaktadırlar. Hiç tercih yapmamayı seçen adaylar ise puanlarına göre adreslerine yakın herhangi bir kuruma yerleştirilmektedirler. Bunun dışındaki bütün tercih işlemlerinde velilere üç farklı ilçe alternatifi sunulmakta, Milli Eğitim Bakanlığınca yayımlanan tercih yönergesine göre de, öğrencilerin bu üç ilçe dışındaki bir ilçede yerleştirilmemeleri öngörülmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre yerleştirme sonuçları sonunda öğrencilerin yüzde 93,07’si istediği okula yerleştirilmiştir. Eldeki sonuçlar üzerinden değerlendirildiğinde A Grubu tercih işleminde tercih listesine yazılabilecek okul sayısı 20 ya da 25’e çıkartıldığında adayların tamamının kendi tercihlerine uygun bir biçimde yerleştirilmeleri imkanının doğabileceği; B Grubu tercihlere de gerek kalmayacağı görülmektedir. B Grubu tercihler nedeniyle birçok aday, hem -Bakanlığın açıklamasına göre “teknik hata” nedeniyle, hem de nedeni anlaşılamayan bir biçimde istemedikleri okullara yerleştirilmişlerdir.

Bu şekilde yerleştirilen adayların önemli bir kısmı için yanlış yerleştirme yapılmıştır. Bazı adaylar, tercih listesine yazmadıkları ilçelerdeki okullara yerleştirilmişler, bazı Hıristiyan, Musevi ya da İslam inancına bağlı olmayan adaylar ise İmam Hatip Liselerine yerleştirilmişlerdir. Hiç tercih yapmayan birçok aday da, çoğunlukla İmam Hatip Liselerine yerleştirilmişlerdir.

Bu yerleştirme sonuçlarının gösterdiği üzere, mevcut uygulamada adayların tercih yapma/yapmama özgürlüğü kısıtlanırken, bir tercih yapmayan, yani İmam Hatip Liselerini de tercih etmiş olmayan öğrencilerin tutumlarına saygı gösterilmeksizin özellikle belli bir okul türüne -İmam Hatip Liseleri- yerleştirilmişlerdir.

Bu gerekçe ile;

1- Neden aynı anda iki farklı tercih (hem A Grubu hem de B Grubu) yaptırılmaktadır?

2- İki farklı tercihin aynı başvuru formunda yaptırılması sonucunda ailelerin zor durumda bırakılmasını önlemek için Bakanlığınızın yaptığı bir çalışma var mıdır? Var ise bu çalışmanın içeriği nedir?

3- A Grubu tercihlerde sadece 15 okul tercihi yaptırılmasının nedeni nedir? Daha çok sayıda tercihin olası sonuçları değerlendirilmiş midir? A Grubu tercih sayısının artırılmasının yakınmaları sona erdireceği görüldüğüne göre, Bakanlığınızca bu yönde bir çalışma yapılmakta mıdır?

4- Hiç tercih yapmayan adaylar neden yerleştirmeye tabi tutulmuşlardır?

5- Tercih yapmamak, “bu yöntemle herhangi bir okula yerleştirilmek istemiyorum,” demek iken adayların bu istekleri neden dikkate alınmamaktadır?

6- Adaylar tercih listelerinde yer almayan ilçelerdeki okullara neden yerleştirilmektedirler?

7- Başka dinlere mensup oldukları halde neden bazı adaylar Müslüman din görevlisi yetiştirmeye yönelik İmam Hatip Liselerine yerleştirilmişlerdir?

8- Hiç tercih yapmayan bir adayın başka bir okula değil de İmam Hatip Lisesine yerleştirilmesine hangi kriterlere göre karar verilmiştir?

15 Eylül 2014
Etiket; hdp, mersin milletvekili, ertuğrul kürkçü, milli eğitim, teog, soru önergesi, yerleştirme, haberegeli, haberegeli.com, Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Öğretmenlik hayatımızın tercihi
İzmir yeni müfredata hazır
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Özel Ege'nin başarı geleneği
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
İzmir'de Yeşilay-Milli Eğitim işbirliği
Gurbetçi gençler İzmir'de
İzmir'den Amerika'ya uzanan başarı
Okul öncesi eğitimde ücret karmaşası
İçmimarlık öğrencileri Japonya'da
İEÜ'de yeni nesil tıp eğitimi
Türkçe Yunus'un dilidir
Danışmadan tercihte bulunmayın
İzmir-Çin eğitim işbirliği
Hepsi pekiyi
Dev projenin pilotu DEÜ
Tarihi sihirle öğretiyor
İzmir'e yeni spor lisesi açılacak
 
+ Çok okunan haberler
TSYD ile Rota protokol imzaladı

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir