19 Ekim 2019, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Lewis'ten Türk ekonomisine övgüİzmir’de, Kalkınma Bakanlığı tarafından düzenlenen 5. İzmir İktisat Kongresi’nde, 'Türkiye Finans Sektörünün Gelişimi' başlıklı panelde konuşan IMF Türkiye Temsilcisi Mark White Lewis, küresel ekonomik kriz ortamında Türkiye’nin iyi bir performans ortaya koyduğunu söyledi. 5. İzmir İktisat Kongresi düzenlenen panellerle devam ediyor. '

Türkiye Finans Sektörünün Gelişimi' başlıklı panelde Türkiye’nin küresel kriz sonrası finans sektörünün yapısı masaya yatırıldı. IMF Türkiye Temsilcisi Mark White Lewis, küresel ekonomik kriz ortamında Türkiye’nin iyi bir performans ortaya koyduğunu söyledi.

Türkiye’de ekonominin temellerinin güçlü olduğunu belirten Lewis, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin bilançoları güçlüdür. Cari hesaplar ve tasarruf hesapları az ama finans sektörü ve bankacılık sektörü oldukça güçlü. Bunun önemi ise küresel şokları daha kolay atlatmanıza imkan vermesidir. Türk Bankacılık sektörünün küresel krizi kolay bir şekilde atlattı. Finans sektöründeki gelişme ve ekonomik büyüme arasında bağlantı tavuk yumurtadan yoksa yumurta mı tavuktan çıkar yapısını içerir.

Yükselen piyasası olan ülkelerde daha fazla sermaye akışını gösteriyor. Yabancı sermaye sizden çıkarsa sizin ülkenizin sermayesinin artması gerekiyor. Bankacılık dışındaki alanlarda finans sektöründe gelişim sağlanabilir. İstikrarın sağlanması açısından bankacılık dışında pek çok sektörde gelişim sağlanabilir. Mesela Türkiye'de Borsa İstanbul (BİST) sağlamlaştırılıyor, sonra emeklilik fonları konusunda ciddi gelişim sağlanıyor. Bir ülkenin ne kadar zengin olduğu önemli değil. Ülke içinde tasarruf nasıl oluşturabiliriz, buna bakmalıyız. Büyüme böyle olur. Türkiye'nin sağlam makro ekonomik politikaları var. Faiz oranları düşürüldü. Bankacılık sektörü doğru yolda ilerliyor. Türkiye günümüzdeki aşırılıkları yönetmeye çalışıyor."

'BİREYSEL KREDİLER DÜŞÜRÜLMELİDİR'

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, bankacılık sektörünün son 10 yılda yapısına dikkat çekti. Bireysel kredilerin son 10 yılda ciddi oranda arttığını belirten Öztekin, "Bireysel kredinin 2003 yılında gayrisafi milli hasılaya oranı yüzde 2.3 iken şu an ise yüzde 20’yi aşmıştır. Kamuoyunda bireysel kredinin artışı üzerinde ciddi tartışmalar yapılmaktadır. Hem Merkez Bankası hem BDKK’nın bu konuda aldığı önlemlerle bireysel kredileri düşürmeyi amaçlıyoruz. Bu noktada bankaların ticari ve sanayi kredilerine yönetilmesi çağrısında bulunacağız" dedi.

'FİNANS PROJESİ ÖNEMLİDİR'

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M İbrahim Turhan ise küresel krizin öğrettiklerinden ders alır bir şekilde sermaye piyasasının yeniden yapılandırıldığını ve Sermaye Piyasası Kanunu'nun çıkarılmasına paralel de İMKB'nin yeniden yapılandırıldığını söyledi. Önümüzdeki 10 yıl boyunca Türkiye'nin iç tasarruflarının yanı sıra dış kaynağa ihtiyacına dikkat çeken Turhan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "2023 hedeflerine ulaşmak için milli gelirin yüzde 23-25'i oranında yatırım yapmak gerekiyor. Ancak, şu an tasarruflarımızın milli gelire oranı yüzde 15 seviyesinde. Dolayısıyla bu yatırımların yapılması ve 2023 hedeflerine ulaşmada İstanbul Finans Merkezi projesi çok önemli rol oynayacak."

'BİST, MARMARAY’DAN ÖNEMLİDİR'

İzmir Ekonomi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Coşkun ise "BİST Projesi Marmaray Projesi’nden daha önemlidir. Her türlü desteği göstermemiz gerekiyor. Bir şekilde bu projeye başlamak gerekiyor. Böyle bir girişime, çalışan herkese destek vermek gerekiyor. Ayrıca paranın akış yönü her zaman önemlidir. Çevremizdeki ülkelerde 5-6 trilyon dolarlık bir kaynak var. Eğer finans merkezi olursak bu kaynağın ülkemiz üzerinden geçmesini sağlayabiliriz" dedi.

31 Ekim 2013
Etiket; Mark White Lewis, İzmir İktisat Kongresi, Finans Sektörü Gelişimi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İzmir'de büyük gün
İzmir İktisat Kongresi açılış töreni
Dünyanın ekonomisi İzmir'de konuşulacak
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
Emekliye temmuz zammı
EYT'de son durum ne
Zeytin güzel kokmalı
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
86. İEF için geri sayım
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
EİB ihracatı temmuzda arttı
Gayrimenkule deprem ayarı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir