7 Mayıs 2021, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

'Lice' raporunu açıkladılar    Diyarbakır Barosu binasında düzenlenen basın açıklamasına Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Av. Nahit Eren ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Lice olayı ile ilgili raporu açıklayan Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Av. Nahit Eren, karakol komutanının, göstericilerin olay yerine gelmesiyle birlikte karakol inşaatında çalışan işçileri olay yerinden gönderdiğini tespit ettiklerini söyledi. Av. Eren, heyetin tespitlerini şöyle açıkladı:

"MERMİ KOVANI YOK"

   “Savcının sadece karakol bahçesinde delil topladığı gözlemlenmiştir. Yapılan incelemede karakol sahası dışında herhangi bir silaha ait mermi kovanı tespit edilmemiş, bu konuda herhangi bir iddia dile getirilmemiştir. Yapılan protesto gösterisinin iddia edildiği gibi uyuşturucu operasyonlarına karşı olmadığı, kalekol olarak tabir edilen yeni karakol yapımlarının barış sürecine zarar verebileceği kaygısıyla yapılan demokratik bir gösteri olduğu tespit edilmiştir. Yaşanan olay sonrası tamamı ateşli silah yaralanması sonucu, Medeni Yıldırım adlı gencin yaşamını yitirdiği, Ronida Pervane, Nebi Aslan, Jiyan Bulut, Metin Bulut, Veysi Özmen, Dinar Demir, Nihat Karakaya ve Ramazan Çakıl isimli yurttaşların da yaralandığı tespit edilmiştir. Yaralıların hastane raporlarıyla olayda hayatını kaybeden Medeni Yıldırım’a ait otopsi raporuna göre, mermi çekirdeklerinin vücudun üst bölgelerinden giriş yapıp daha aşağıdaki bölgelerden çıkış yapmış olması, göstericilere sadece kendilerine göre daha yüksek konumda bulunan, yani gözetleme kulelerinden ateş açıldığı tespitini doğrulamaktadır.”

“MOLOTOF OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ŞİŞE PARÇALARI GÖRÜLMÜŞTÜR”

   Çevreden, kitlenin dağılması yönünde bir uyarının yapılmadan üzerlerine yakıcı ve rahatsız edici bir etkisi olmayan maddelerin atıldığı bilgisini aldıklarını aktaran Av. Eren, “Kitlenin askerlerin bulunduğu karakol sahasına yönelik bir müdahalelerinin olmadığı, müdahalelerinin yeni karakolun inşaat sahasına yönelik olduğu kanaatine vardık. Güvenlik güçlerinin öncelikle havaya doğru ateş açtığı, güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu göstericilerden bir kısmının inşaat sahasındaki çadırlara tel örgünün dışından yanıcı madde attığı, heyetimizce olay mahallinde kırık şişe parçaları görmüştür.

  Bunların molotof olduğu, çadırların bu sebeple yandığı düşünülmektedir. Çadırların yanmasıyla birlikte kitlenin kaçmaya başladığı ancak karakolun üst kısmında bulunan kesimden göstericiler üzerine ateş açıldığı, ölüm ve yaralanmaların buradan açılan ateş sonucu olduğu tespit edilmiştir. Olayın hemen ardından yetkililerin hiçbir delile dayandırmadan sıcağı sıcağına yaptıkları açıklamalar, yaşanan olayın üstünü kapatmaya ve adli makamları etkilemeye yönelik olduğu, bu durumun etkin soruşturmayı olumsuz etkilediği kanaatine varılmıştır” diye konuştu.

04 Temmuz 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU.
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD HAFTALIK TOPLANTILARINA DEVAM EDİYOR.
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
 
+ Çok okunan haberler
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU.

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir