23 Ocak 2021, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Mahkeme yürütmeyi durdurdu, grev kabusu bittiUtku BOLULU / İZMİR, (DHA) - İZMİR Büyükşehir Belediyesi şirketi İZELMAN’da çalışan 650 personelin 1 Mayıs’ta işsiz kalmasına neden olacak ihale krizi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararıyla bittii.

Büyükşehir Belediyesi’nde sevinç yaşanırken, Genel-İş Sendikası yarın yapacağı iş bırakma eylemini iptal etti. Ankara Bölge İdare Mahkemesi, ihalede belediye şirketi İZELMAN Genel Müdürlüğü’nün teklifini değerlendirme dışı bırakan Kamu İhale Kurumu Kararı’nın yürütmesini durdurdu. DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası tarafından Büyükşehir Belediyesi önünde kurulan Direniş Çadırı’nın önünde mahkeme kararını bekleyen işçiler, sabahın erken saatlerinde Ankara’dan gelen sevindirici haberle büyük mutluluk yaşadı.

POLİS ÇADIRI SÖKTÜ

İZELMAN işçilerini sevince boğan haberden önce sabah Büyükşehir Belediyesi önünde direniş çadırı gerilimi yaşandı. Polis, sabah saat 06.00'da bir gün önce kurulan çadırı söktü. Bunun üzerine Disk Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve işçiler saat 10.00'da 'DİSK' pankartından yeni bir çadır kurdu. Sarı, polisin tavrını eleştirerek, "Sabah 06.00'da 200 çevik kuvvet gelip çadırı sökmüş. Bir gün önce kendilerine çadır kuracağımızı bildirmiştik. Buna karşın tavır bizi şaşırttı. Gerekçe ise kentin estetiğinin bozulmasıymış" dedi. İşçiler de polisi alkışlarla protesto etti.

İŞ BIRAKMA EYLEMİ İPTAL

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, mahkeme kararı ile birlikte 650 çalışanın işlerini kaybetme tehlikesinin ortadan kalktığını, bu nedenle yarın yapacaklarını duyurdukları iş bırakma eylemi de dahil olmak üzere daha önce açıkladıkları eylemleri iptal ettiklerini söyledi. Mahkemenin İZELMAN’ın lehine karar vermesi ile büyük mutluluk yaşadıklarını belirten Sarı, taşerona karşı mücadelenin bundan sonra da aralıksız süreceğini söyledi.

İHALE KOMİSYONU YENİDEN TOPLANACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de, Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin kararının Kamu İhale Kurumu’na tebliğ edeceğini, KİK’in de mahkeme kararı doğrultusunda daha önce İZELMAN’ı değerlendirme dışı bırakan kararı iptal etmesi gerektiğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde oluşturulan ihale komisyonunun tekrar toplanıp, mahkeme kararını dikkate alarak yeni bir karar vereceğini belirten yetkililer 650 çalışanın işlerine devam edeceğini belirtti. Yetkililer, KİK’in verdiği karardan sonra yapılan tüm işlemlerin son mahkeme kararıyla hukuki geçerliliği olmadığını açıkladı. Öte yandan yasal süreç zaman alacağı ve işlerin aksamaması için, Nisan ayına kadar olduğu gibi Büyükşehir Belediyesi yine kısa süreli hizmet alımıyla işlerin devamlılığını sağlama yoluna gidebilecek.

KOCAOĞLU’NDAN TEŞEKKÜR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZELMAN krizinin mahkeme kararıyla sona ermesi konusunda, "650 işçimizin sıkıntılı bekleyişine neden olan ihale sürecinde gelen yargı kararı ve arkadaşlarımızın İZELMAN’daki statülerinin devamı hepimizi çok sevindirdi. Umuyorum bir daha böyle bir süreç yaşamayız" dedi.

25 Nisan 2013
Etiket; İZELMAN, Grev, İzmir, Belediye Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


TSYD Kupası Arkas'ın
İzmir'de voleybol heyecanı
Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonası İzmir'de
İZVAK'tan üçüncü zirve
İzmir'de şampiyon Galatasaray
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir