21 Kasım 2019, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Mimarlar Odası'ndan şok iddia: İzmir aldatılıyorUtku BOLULU/DHA-

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal, İzmir kamuoyunun EXPO alanı konusunda kandırıldığını iddia etti. EXPO yapılarının kamuoyuna açıklananın aksine 1. derece doğal sit ve lagün üzerinde yapılacağının ortaya çıktığını söyleyen Topal, "Yapılar İnciraltı kent ormanındaki ağaçlar üzerine yapılacak. Kent aldatılıyor" dedi.

İnciraltı 1/25 bin ölçekli imar planı açtığı davayla yürütmesini durduran Mimarlar Odası İzmir Şubesi, bu kez de EXPO 2020 projesinde Paris’te yapılan sunuma kadar gözlerden kaçan bir gerçeğe dikkat çekti. Şube Başkanı Hasan Topal düzenlediği basın toplantısında, imar planında EXPO alanının lagüne doğru kaydırılmasının iptali için dava açtıklarını, ancak EXPO alanıyla ilgili proje fotoğrafları ve videoyu izleyince şok olduklarını söyledi.

Topal, kamuoyuna daha önce planlarda düzenleme ortaklık payı olarak kamuya terk edilecek alan üzerinde yapılacağı açıklanan EXPO binalarının, şimdi binlerce ağacın olduğu 1. derece doğal sit alanı ve lagünün üzerine yapılacağının ortaya çıktığını söyledi. Topal, "EXPO’nun İnciraltı’ndaki birinci derece doğal sit alanı ve lagünde yapılması kabul edilemez. Kent ormanlarının yok edilmesiyle elde edilecek alan üzerine kurulması, EXPO ruhuna da sağlık temasına da ters olduğundan oylamada önemli bir dezavantaja dönüşmektedir. Sunumlarda görülen 1. Derece Doğal Sit alanı ve kent ormanı alanını EXPO alanı yaparak yapılaşmaya açmanın mantığını anlatmak kolay olmayacaktır" dedi.

KENT ORMANINI YAPILAŞMAYA AÇMAK VAHİM

Hasan Topal, projede yapılaşmanın sadece kent ormanı üzerinde kurgulandığını söyledi. İzmir planlama tarihi açısından belki de en yanlış kararlardan birinin alındığına vurgu yapan Topal, "Gerçekten çok yazık. Kentlinin ihtiyaçları doğrultusunda kent ormanı olarak kullanılan kamusal alanda yapılar yapılacak. İnciraltı bütünü ve kent ormanını EXPO gerekçesine sığınarak yapılaşmaya açmak vahim bir tablodur. Son 50 yıldaki en yanlış plan kararıdır. Bu yanlış bir kentleşme politikasıdır. Bizim baştan bari en büyük eleştirimiz EXPO’nun kente bir değer katmasıdır. Ancak, bu gördüğümüz projeyle varolan bir değer yokolacak. Teması sağlık olan EXPO’nun sağlıklı bir alanı yok edecek" dedi.

BU BİR KENT HİLESİ

İnciraltı’nda lagün çevresinde yapılması projede yeralan yapıların 6 aylığına geçici yapılacak olması gib bir savunmanın da anlamsız olacağını belirten Topal, EXPO’nun büyük bir organizasyon olduğunu, 30-35 milyon ziyaretçinin geleceği alanda yapılacak altyapı projelerinin buraya zarar vereceğini söyledi. Topal, "Her yapı sökülüp takılabilir ama hiçbir yapı temelsiz yapılamaz. İster sökülür, takılır ister kalıcı olsun o yeşil alanları yokedecekler, tüketecekler. Burada 35 milyon insanın günlük gereksinimleri karşılanacak. EXPO için yapılan bu planlar ve uygulamalar bize bir kent hilesi, idareci hilesi gibi görünüyor. İzmirliler kent ormanına sahip çıkmalı" dedi.

110 BİN METREKARE AVM DAHA

Türkiye’de pek çok kentte doğal ve kültürel varlıkların korunmasına ilişkin ilkeler ve kamu yararının göz ardı edildiğini, yeşil alanlar ve tarım alanlarının hızla yapılaşmaya açıldığına dikkat çeken Topal, merkezi iktidar ve yerel yönetimlerin buraları potansiyel yapı alanları olarak gördüğünü önesürdü. Topal, kentlerin diğer bir büyük sorunun bir kanser hücresi gibi çoğalan AVM’ler olduğunu söyledi. EXPO aracılığıyla yapılaşmaya açılmaya çalışılan İnciraltı’nda aynı zaman bölgede alışılmadık büyüklükte bir alanın AVM’ler için ayrıldığını belirten Topal, "Şu an bölgedeki tüm AVM’lerden kat kat daha fazla bir alan 110 bin m2 büyüklüğünde AVM alanı belirlemiştir. Bunun yanısıra Üçkuyular civarında yine devasa boyutlarda bir alanın AVM olarak projelendirilme sürecinde olduğu bilinmektedir. Kentin bu yoğunlukta AVM ihtiyacı olduğunu savunmak mümkün değildir" dedi.

ALSANCAK PLANINA DA ELEŞTİRİ

Topal, sosyal demokrat bir belediyecilik anlayışına sahip olmasını bekledikleri İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de bu konuda çoğunlukla merkezi iktidara paralel kararlar almasına üzüldüklerini açıkladı. Gezi Parkı protestolarına gönderme yapan Topal, "Tüm ülkede dayatmalara itiraz edildiği günlerde, kent merkezine yeni yüksek yapı projelerinin önünü açan Alsancak planlarının onaylaması, yerel yönetimin bu eylemlerden 'mesajı almadığını' göstermektedir" dedi.

21 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir