21 Ağustos 2017, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Mucize bebekEge Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tıp literatüründe ender rastlanan mucize bir doğum gerçekleştirildi. 25 yaşındaki Esra Arık, Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Orkan Ergün, Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sema Aydoğdu ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Fuat Akercan’ın ortak çalışmasıyla, otoimmun hepatit ve portal hipertansiyonu yenerek bir bebek dünyaya getirdi.

Teşhisi ve tedavisi bilgi birikimi ve tecrübe gerektiren bir hastalığa çocuk yaşlarda yakalanan Esra Arık, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurdu. Tıp Fakültesinde, portal hipertansiyon adı verilen karaciğere giden ana toplardamarların içinde basıncın çok artmasına bağlı olarak karın içinde hipertansiyon oluştuğu belirlendi. Bu durum hastada daha ağır sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabileceği belirtildi. Bazı cerrahi müdahaleler yapılan Esra Arık sağlıklı yaşama döndü. Arık ardından da sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Prof. Dr. Sema Aydoğdu, Esra’yı uzun yıllardır yakından takip ettiklerini belirterek gelişmeleri şöyle anlattı,

“İki yıl önce Esra Arık’a bir şant ameliyatı yapıldı ve şant ameliyatı ardından kontrollü bir şekilde gebe kaldı. Prof. Dr. Fuat Akercan’la beraber bütün gebelik süresi boyunca izledik. Karaciğerinde bağışıklık sistemiyle ilgili bir problem olan ve buna bağlı sirozu gelişmiş olan yani sirozlu bir hasta ve bununla ilgili damar sisteminde sorunu olan çok büyük dalağı olan ve bunun yanında tüm hekimlerimizi çok korkutacak kan hücrelerindeki düşüklükleri olan bir hasta bugün bu ekip çalışması sonucunda sağlıklı bir bebeğe kavuştu. 35 haftalık gebeliği tamamladık ve 2 kilo 220 gram ağırlığında bir kız bebeğimiz dünyaya geldi. Burada hekimlere çok büyük mesaj var. Bu hastanın kanının pıhtılaşmasını sağlayan hücreleri trombositlerin sayısı normalde olması gerekenden çok düşüktü. Vücudun enfeksiyonlara karşı savunan hücreleri normalde 5 bin civarında olması gerekirken 1.500’ler civarındaydı. Bu rakamlara rağmen bunların fonksiyonlarının iyi olmasıyla biz bugün bu ekip çalışmasıyla mutlu bir sona ulaşmış olduk.

” Portal hipertansiyona yönelik şant cerrahisini gerçekleştiren Prof. Dr. Orkan Ergün, bu tip vakalara ender rastlanmasına rağmen, ısrarlı takip ve ekip çalışmasıyla hastanın normal yaşamına döndürüldüğüne dikkat çekti. Esra Arık’ın doğumunu gerçekleştiren Prof.Dr. Fuat Akercan, hamilelik süresince büyük bir titizlikle takip edildiğini ve bebeğin kendi yaşam fonksiyonlarını tek başına yerine getirebileceği zamana gelene kadar 35 hafta boyunca hamileliğin başarıyla sürdürüldüğünü dile getirdi. Ailesi de büyük sevinç yaşayan Esra Arık, “Orkan beyle Sema hocanın sayesinde, Fuat beyin sayesinde anne oldum. Çok mutluyum. Sağ olsun doktorlarımız” dedi.

12 Temmuz 2013
Etiket; ege, üniversitesi, bebek, mucize Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Fuarda Rusya fırsatı
Özel Ege'nin başarı geleneği
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Gurbetçi gençler İzmir'de
EİB ihracatı temmuzda arttı
Gayrimenkule deprem ayarı
Danışmadan ekmek bile almıyoruz
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Aşırı sıcak kalp ritmini bozuyor
Sporu abartmayın
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Korku normal doğuma engel
Rastgele gözlük almayın
Bunamanın 9 sebebi
Ruj sahnesi kızdırdı
Tümör konseyleri öncü oldu
En son psikiyatrist duyuyor
Hastalıkların kökü kazınacak
Acil servis çalışanları tehlike altında
Omuz ağrısına tek seansta çözüm
Hemen şımarık demeyin
Dikkat alerji mevsimi başlıyor
Kilo vereceğim derken fazlasını almayın
Salamı boşver köfte ye..
Baş ağrısına karşı ne yapmalı
Kendi yağınızla güzelleşin
Parkinson kırsalı seviyor
Şekeri düşürür, yağı yakar
 
+ Çok okunan haberler
Aşırı sıcak kalp ritmini bozuyor
Sporu abartmayın
Korku normal doğuma engel
Rastgele gözlük almayın

WEB TV Tüm videolar
Yaza damga vuran düet
 
Zeki Metin-Galaksi Taksi
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir