17 Temmuz 2018, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Müezzinoğlu'ndan duyarlılık çağrısıDünya Sağlık Örgütü 63'üncü Bölge Komite Toplantısı açılışı ardından Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab basın toplantısı düzenledi. DSÖ’nün toplantısının İzmir’de yapılmasının önemine dikkat çeken Müezzinoğlu, organizasyonun kentin EXPO 2020 adaylığına da ciddi katkı sağlayacağını belirtti. Toplantıya katılan 51 ülkenin 48’nin EXPO 2020’de oy kullanacağını belirten Bakan Müezzinoğlu, “Bu toplantının İzmir'de yapılıyor olması da bu açıdan çok önemli. Ekim ayı başında Sağlıklı Şehirler Sempozyumunun da burada yapılacak olması, Kasım ayındaki oylamada bize katkı verecektir.İnşallah Kasım sonunda da Türkiye ve İzmir, 2020 yılına kadar herkes için sağlığın konuşulduğu bir ülke ve il olacak” dedi.

“10 YILDA CİDDİ MESAFE KAYDETTİK”

Türkiye’nin sağlık konusunda son 10 yılda ciddi mesafa kaydettiğini belirten Bakan Müezzinoğlu, aşı ile önlenebilir hastalıklar konusunda ciddi aşama kaydedildiğini söyledi. Son 10 yılda hayata geçirilen projeleri anlatan Müezzinoğlu, “Çocuklarımız aşı ile 13 ayrı hastalığa karşı korunmaktadır. Aşılanma oranımız yüzde 97 oldu. Sigara kullanımının önlenmesi için önemli başarılar elde ettik. WHO'nun kriterlerini ilk ve tam uygulayan ülke olduk. Yaptıklarımız dünya ülkelerine örnek gösteriliyor. Başbakanın desteği de bizim için itici güç oldu. Alkol kullanımı konusunda da yasal düzenlemeler yaptık. Obezite ile de etkili olarak mücadeleye başladık. Sağlık herkes için temel bir haktır. Bunun için Genel Sağlık Sigortasını hayata geçirdik. Kamu özel ortaklığıyla 24 bin yatak kapasiteli 10 büyükşehir hastane projesini başlattık” dedi.

“GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUM”

WHO Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab, İzmir'in EXPO 2020 adaylığına yürekten destek verdiğini, şahsi olarak da İzmir'in çeşitli toplantı ve aktivitelerin merkezi olması için çaba göstereceğini vurguladı. DSÖ’nun sağlık ve sağlıkta gelişimi projelerini desteklediğini belirten Jakab, “İzmir'in EXPO adaylığını yürekten destekliyoruz. DSO'nun hedef ve amaçları tamamen bu yönde. Sayın Bakana, daha önce de THY ile seyahat ettiğimi söylemiştim. DSO olarak Herkes İçin Sağlık reklamını orada görmüştüm. DSO uçağında mıyım THY uçağında mıyım diye şaşırdım. Organizatörlerin bu temayı seçmesi önemlidir. Adaylığı gönülden destekliyorum. İzmir'i bir çok aktivite olarak merkez olması için şahsi olarak reklamını yapacağım. Cuma günü Avrupa’nın önemli belediye başkanlarını bir araya gelip sağlıklı şehir kavramını tartışacağız. İzmir’in adaylığını da bu süreç destekleyecektir” dedi. 

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Türk hükümetine bu toplantıya ev sahipliği yaptığı için çok teşekkür eden Jakab, “Türkiye'nin tütün kullanımı ve çocuk ölümlerinin azaltılması için yaptığı çalışmalara teşekkür ediyorum. Bu çalışmaları takdirle karşılıyoruz. Tüm çalışmalarda 10 yıl boyunca yapılan işbirliği için Sayın Bakana teşekkür ediyorum. Çeşme'deki toplantımızda tüberküloz, kızamık ve HIV virüsüyle ilgili çeşitli çalışmalar ve iştişareler yapacağız. Avrupa'da son 20-30 yılda ortalama yaşam süresinin arttırılması için önemli çalışmalar yaptık. Ateşli hastalıkların önlenmesi için çeşitli çabalarımız olacak. Bu çalışmalar bizim için çok önemlidir.” 

16 Eylül 2013
Etiket; Dünya Sağlık Örgütü, 63'üncü Bölge Komite Toplantısı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, dünya sağlık örgütü, izmir toplantı, expo 2020 Yazdır   |   Paylaş

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/haberege1/public_html/detay.php on line 294
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir