21 Haziran 2021, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

NATO İzmir'de kapanış töreniİzmir’de geçen 1 Aralık’ta, NATO İzmir Müttefik Kara Komutanlığı’na dönüşen NATO İzmir Müttefik Hava Komutanlığı, törenle resmen kapandı. Törende, NATO Napoli Müttefik Müşterek Kuvvet Komutanlığı Komutanı Oramiral Bruce W. Clingan, NATO İzmir Müttefik Hava Komutanı Korgeneral Ralph J. Jodice’yi, başarılarından dolayı kutladı.

Buca İlçesi Şirinyer Semti’nde bulunan Orgeneral Vecihi Akın Kışlası’ndaki İzmir Müttefik Hava Komutanlığı, 1 Aralık 2012 tarihinde Müttefik Kara Komutanlığı’na dönüştürüldü. 11 Ağustos 2004 tarihinden bu yana faaliyette bulunan NATO İzmir Müttefik Hava Komutanlığı’nın görevi, bugün düzenlenen törenle resmen sona erdi. Orgeneral Vecihi Akın Kışlası’nda İzmir Vali Vekili Mustafa Harputlu, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ile yabancı komutanların katılımıyla tören düzenledi.

12 NATO ülkesinden ve 8 karargahtan temsilcilerin katıldığı kapanış töreninde ilk olarak, NATO İzmir Müttefik Hava Komutanı Korgeneral Ralph J. Jodice konuşma yaptı.

Jodice, "Eşsiz kentiniz ve çevre illeri, NATO İzmir Müttefik Hava Komutanlığı’nda görev yapan bizlerin üzerinde uzun yıllar sürecek olumlu bir etki yarattı. Türkiye, komutanlığımıza mükemmel bir ev sahipliği yaptı. Hava komutanlığı kapansa da, İzmir kenti, onun yerine alan Kara Komutanlığı’na ev sahipliğini devam ettirecek" dedi. Korgeneral Jodice, ayrıca birlikte görev yaptığı arkadaşlarına teşekkür etti, onlarla her türlü NATO harekatında omuz omuza görev yaptığını ve yine yapabileceğini dile getirdi.

NATO Napoli Müttefik Müşterek Kuvvet Komutanlığı Komutanı Oramiral Bruce W. Clingan ise, şöyle konuştu: "NATO İzmir Müttefik Hava Komutanlığı ittifakın güvenliğinin teminatı olarak vazifesini yerine getimede önderlik yapmıştır. Kısa bir süre önce icra edilen Unified Protector harekatında Birleşik Kuvvetler Hava Unsur Komutanlığı olarak sergilediği başarı bunun somut bir örneğidir. Geçiş süreci güvenlik ortamının son derece belirsiz ve değişken olduğu bir zamana rastgelmiştir. Bu bir fırsattır, çünkü çalışma yöntemimizi ve harket tarzımızı gözden geçirmemizi sağlamaktadır. Söz konusu geçiş dönemi aynı zamanda artan güvenlik kaygılarının ve azalan kaynakların belli hedefler belirlememiz, öncelik sırasına koymamız, hangilerini gerçekleştirmemiz gerektiğine dair her kararı cesaretle vermemiz ve onları uygun bir süre içerisinde gerçekleştirebilmek için kaynak bulmamızı gerektirdiği gerçeğini kabullenme fırsatını sağlamaktadır. Korgeneral Ralph J. Jodice’nin mükemmel önderliğinde söz konusu geçiş dönemine has güçlükler yenilmiştir."

Tören, konuşmaların ardından, NATO İzmir Müttefik Hava Komutanlığı’nı simgeleyen sancağın sarılarak komutanlarca kılıfına konulmasıyla sona erdi.

22 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir