26 Mayıs 2020, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Nihayet birileri protesto ettiSon dönemde reklamlarda kadın bedeninin ve cinselliğinin reklam aracı olara kullanılmasına itiraz Almanya'dan yükseldi.

Berlin'deki protesto eylemini, kadının reklam dünyasında ve medyada cinsel obje olarak kullanılmasına karşı kurulan Pinkstinks adlı dernek gerçekleştirdi. 5 sene önce İngiltere'de kurulan dernek bir senedir de Berlin'de faaliyet gösteriyor. Kadın cinselliğinin ve çıplak bedeninin, alakalı alakasız pek çok ürünün satışı için kullanıldığına dikkat çeken dernek yöneticileri, bunun kadının toplum içindeki rolünü olumsuz etkilediğini iddia ediyor.

Pinkstinks, kadın bedeninin ve cinselliğinin reklam amaçlı sokakta ve medya da sergilenmesinin özellikle çocukları da çok olumsuz etkilediğini ve buna karşı önlem alınması gerektiğini savunuyor. Almanya'da yapılan araştırma sonuçlarına göre, televizyonlarda yayınlanan bazı şov programları ve reklamlar, çocuklar ile gençleri baskı altına alıyor.

2006 senesinde bir tv kanalında yayınlanan 'Almanya Yeni Top Modelini Arıyor' yarışmasından sonra kız çocuklarının ve genç kızların kendilerine güvenlerinin azaldığı ve kendi vücutlarından hoşnut olmayanların sayısının radikal bir şekilde arttığı gözlemleniyor. Buna göre 2006 senesinde 16-17 yaşındaki kızların yüzde 70'i görünüşlerinden memnun iken, üç sene sonra sadece yüzde 55'inin görünüşünden memnun olduğu tespit edilmiş. Bu oran 2012 senesinde ise yüzde 47'ye kadar düşmüş. Genç kızların çoğnluğu kendilerinin ya çirkin ya da şişman olduğuna inanıyor. Tabi ki bu hoşnutsuzluk gençlerde diyet yapma, psikolojik baskı hissetme, hayattan zevk almama, kendi bedenine zarar verme gibi pek çok rahatsızlıkları da beraberinde getirmiş.

Çocukların özelikle görsellerden çabuk etkilendiğini iddia eden dernek temsilcileri, çocukların ve gençlerin reklamlarda, şov programlarında gördükleri yetişkinler gibi güzel olma, iyi bir vücuda sahip olma zorunluğu hissettikleri ve kendilerini baskı altına aldıklarını söylüyorlar.

Pinkstinks derneğinin basın sözcüsü Nils Pickert, "Bazen o kadar ileri gidiliyor ki sokaktaki bir reklam panosunda kafası olmayan çıplak bir kadın göğsü görüyorsunuz. Ya da bir parfüm reklamında, çokca çıplak kadın görüntüsünün arasında, bir parfümün cinselliğin anahtarı olduğu gibi gösteriliyor. Çocuklar ve gençler bunların gerçek olduğuna inanabiliyor. Bizler Pinkstinks olarak çocuklara ve gençlere bedenlerinden ibaret olmadıklarını ve bu gördükleri kurgular karşısında kendilerini sınırlandırmamaları gerektiğini öğretmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. Pinkstinks'in Berlin Brandenburg Kapısı önünde gerçekleştirdiği bu protesto eylemi, kadın cinselliğinin reklam amaçlı kullanılmasına karşı düzenlenen dünya çapındaki ilk eylem olma özelliğini de taşıyor.

04 Eylül 2013
Etiket; Pinkstinks, almanya, protesto, kadın, beden, seks, reklam Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Dijital reklam kazandırıyor
Altınordu devler arenasında
Folkart-KSK gerginliği
Ayla Aksu finalde
Almanya fatihi Altınordu
Kortta Ayla Aksu fırtınası
Bayraklılı kızların büyük başarısı
Kızlar tarih yazdı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Fotojenik olmanın sırları var
Reklamlarda gizli şiddet var
Antibiyotik yerine turşu
İSTATİSTİKTEN İBARET BİR VAHŞET
Bezdiri ile etkin mücadele
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir