29 Mayıs 2020, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Nobel ödüllü Profesör İzmir'e geliyorİzmir Üniversitesi’nin desteği ile düzenlenen 18. Malzeme Yüzeylerinin İyon Işınları ile Modifikasyonu Konferansı’na katılmak üzere Kuşadası’na gelecek olan Nobel ödüllü Fizik Profesörü Andre Geim, 20 Eylül’de İzmir Üniversitesi’nde söyleşiye katılacak. 
Sağlık, otomotiv, uçak ve imalat sanayi, enerji, tekstil ve endüstriyel uygulamaları için büyük önem taşıyan 18. Malzeme Yüzeylerinin İyon Işınları (Plasma esaslı teknolojileri) ile Modifikasyonu Konferansı, İzmir Üniversitesi’nin desteği ile Kuşadası’nda, 15-20 Eylül 2013 tarihleri arasında düzenlenecek. Konferansın seçili konuşmasını yapmak üzere Türkiye’ye gelecek olan İngiltere Manchester Üniversitesi’nden, 2010 Nobel Ödüllü Fizik Profesörü Andre Geim, 20 Eylül’de İzmir Üniversitesi’nde düzenlenecek olan söyleşiye katılacak. Geim’in katılacağı Kuşadası’ndaki konferans, yurt dışından yaklaşık 300, yurt içinden 200 akademisyen ve iş dünyası temsilcilerini bir araya getirecek.
PROF.DR.ANDRE GEİM KİMDİR?
Hem Nobel hem de IgNobel ödüllerini alan tek kişi olan Prof. Andre Geim, Thomson-Reuters Enstitüsü tarafından sürekli olarak “Dünyanın en aktif 10 araştırmacısı” arasında gösteriliyor. 2010 Nobel Fizik Ödülü aldığı tek katmanlı grafen karbon atomuna ilişkin çalışmasıyla çığır açan Geim, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi ve Kraliyet Topluluğu madalyaları dahil olmak üzere pek çok uluslararası ödül ve unvan kazanmış, Delft Üniversitesi ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nden fahri doktora almıştır.
Ortopedide kullanılan kalça ve diz protez yüzeylerinin, sürtünmelerini azaltarak aşınma ve korozyon dirençlerinin artırılarak, stentlerin ve implantların antibakteriyelliğinden uzun ömürlülüğüne, otomotiv sanayiinde kullanılan kaplamalara ve kendini yenileyen ve temizleyen nano teknolojili boyalardan leke tutmayan tekstil ürünlerine, genetik yapıların ilaçsız değiştirilmesinden canlı bilgisayar yapımına kadar pek çok alanda önemli çalışmalara yer verilecek konferansın başkanlığını Prof. Dr. Ahmet Öztarhan yaparken, İzmir Üniversitesi'nden Mütevelli Heyet Başkanı Ali Rıza Doğanata, Başkan Yardımcısı Selim Doğanata, Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş Yerel Danışmanlık Komitesi içinde, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş de Organizasyon Komitesi içinde yer alıyor.
DÜNYA ÇAPINDA İSİMLERİ AĞIRLAYACAK
2010 Nobel Ödüllü Prof. Andre Geim’in yanı sıra, Amerika NEC Firmasından Dr.Greg Norton hızlandırıcıların endüstriyel kullanımı ve yeni gelişmelerin yanı sıra eczalıkta kullanımından, Amerikan SPIRE Corp. İş Geliştirme ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Nader Kalkhoran yeni geliştirdikleri stentlerden ve biyomedikal ürünlerden, Japonya’dan Tokyo Rosai Hastanesi Nörocerrahi Bölüm Başkanı Prof. Hiroshi Ujiie ve Prof. Ryosuke Ikeguchi, kalp ve damar cerrahisinde ve ortopedide de kullanılan ve ihtiyaç duyulan malzemelerden, ülkemizin gururu ve dünyaca ünlü cerrahlarımızdan Prof. Yaman Tokat ise karaciğer naklinde malzeme açısından karşılaşılan zorluklarlardan bahsedecek. Ayrıca konferans sırasında yurt içinden ve yurt dışından tıp doktorlarının ve medikal alanda hizmet veren sanayicilerin ve uzmanların katılacağı, sağlık la ilgili sunum, soru/ cevap şeklinde 1.5 saatlik bir panel olacak.
EL ISISI İLE CEP TELEFONU ŞARJ EDİLEBİLİR Mİ?
Ayrıca dünyaca ünlü Çinli Prof. Zengliang Yu tahılların ve diğer canlıların iyon ışınlama ile mutasyona uğratılmaları, eko-sistemin kararlı hale getirilmesi ile ilgili sunum yaparken, Japonya’dan Prof. Hiroshi Tsuji doku rejerasyonu, Amerika’dan Prof. Floyd Del McDaniel nano sistem ve malzemelerden, İspanyadan Prof. Iñigo Braceras iyon ışınlamanın dişçilikte kullanılan implantlar üzerindeki öneminden bahsedecek. Amerika South-West Research Institute Araştırma ve Program Müdürü Prof. Ronghua Wei ve Danimarka’dan CemeCon Scandinavia şirketi Ceo’su su Prof. Christen Straede plasma esaslı teknolojilerin otomotiv, savunma ve imalat sanayiinde uygulamalarını sunarken, konu ile ilgili 1.5 saatlik panel düzenlenecek. Bunlara ek olarak Rusya High Current Electronics Institute Plazma Grup Başkanı Prof. Efim Oks’un da konuşmacılar arasında yer alacağı konferansta Amerikan Fayetville State Üniversitesi öğretim üyelerinden ve araştırma heyeti başkan yardımcısı Prof. Daryush Ila, elin sıcaklığı ile elektrik enerjisi üreterek cep telefonlarının yüklenmesi ile HongKong’dan Prof. Paul Chu biyomedikal alanda yapılan yeniliklerden bahsedecek.
EXPO 2020’YE DESTEK
Etkinlikleri ile Türk kültürünü dünyaya tanıtacak ve İzmir’in EXPO 2020 adaylık faaliyetlerine büyük katkısı bulunacak konferans, Efes Celcius kütüphanesinde verilen davet ile açılacak, Mevlana ve semazen gösterileri ile renklenecek.

13 Eylül 2013
Etiket; fizik, profesörü, andre, geim, izmir, üniversitesi, konuk Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonası İzmir'de
İZVAK'tan üçüncü zirve
İzmir'de şampiyon Galatasaray
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir