7 Mayıs 2021, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Öcalan, Gezi Parkı'nı selamlamışBugün Öcalan ile İmralı’da görüşen heyette yer alan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, partinin İstanbul İl Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Demirtaş, Hükümeti sorumluluklarını yerine getirmeye davet ederek, Öcalan’ın şu mesajını okudu:

“İçinde bulunduğumuz süreci daha derinlikli yürütmek için devletle olan görüşmelerim sürüyor. Şu anda devam eden çatışmasızlık ortamı tümüyle benim çabam ve inisiyatifimle gelişmiştir. Ben şu ana kadar üzerime düşen sorumluluğu fazlası ile yerine getirdim. Umarım hükümet de kendi üzerine düşen sorumluluklara aynı ciddiyetle yaklaşır.

Bu dönemde beni kullanıp aldatabileceğini düşünenler yanılırlar. Ben tarihi sorumluluklarımın farkında olan bir önderim. Çabalarım, daha fazla demokrasi ve özgürlük içindir. Muhataplarımın da bu fırsatları değerlendirerek aynı çaba içinde olmalarını diliyorum. Gezi Parkı’ndaki direnişi anlamlı buluyor ve selamlıyorum. Elbette bu duruş, yeni bir siyasal kırılma yaratmıştır. Ancak hiç kimse ulusalcı, milliyetçi, darbeci çevrelere de kendini kullandırmamalıdır. Bu hareketin onların denetimine girmesine Türkiye’deki demokrat, devrimci, yurtsever ve ilerici çevreler izin vermemelidir.”

Toplantıda, hükümetin İmralı’ya gidecek heyet konusunda tümüyle dizayn etme, yön verme anlayışını asla kabul etmediklerini kaydeden Demirtaş, “Hükümet, yaklaşımını bu şekilde sürdürürse bizim yaklaşımımız da aynı derecede konuyu tekrar ele alma, tekrar değerlendirme şeklinde olacaktır. Hükümet, heyetimize karışır, heyetimize müdahale etmeye kalkarsa; heyete istediğini koyup istediğini çıkarma yetkisini kendinde görürse, bu saatten sonra partimizin tutumu farklı olacaktır. Önümüzdeki 15 gün içinde bir heyetimizin daha İmralı’ya gitmesi gerekiyor. Bu 15 günlük süre içinde bütün gelişmeleri biz de yakından takip edeceğiz. Öcalan da yakından takip edecek” dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Demirtaş,  “Bu heyete partinizden Sırrı Süreyya Önder’in Gezi Parkı eylemine destek verdiği için alınmadığı söyleniyor” şeklindeki soruya, “Az önce bu konu ile ilgili görüşlerimi net ifade ettim. Hükümetin, heyetlerimize yönelik dizayn etme anlayışını kabul etmiyoruz. Buradaki gidişimiz, sayın Öcalan’a saygımızdan dolayıdır, hükümetin tutumunu kabul ettiğimizden değil” diye cevap verdi. Demirtaş, bugün İmralı Adası’nda PKK Lideri Öcalan ile ilgili 3 saati süren görüşmenin ayrıntılarını önümüzdeki süreçte kamuoyu ile paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

07 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU.
ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR
MANİSA DGYD HAFTALIK TOPLANTILARINA DEVAM EDİYOR.
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
 
+ Çok okunan haberler
HALAÇOĞLU SESSİZLİĞİNİ BOZDU.

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir