17 Temmuz 2018, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Öğrenciler üniversitede çadır kuracakYurtkur'un aralarında İzmir’in de olduğu 8 ilde kız öğrencilerle erkek öğrencileri farklı yurtlara göndermesine tepki sürüyor. İzmir’de öğrenciler, 24 Eylül Salı günü Ege Üniversitesi’nde çadır kurarak barınma haklarını isteyecek. CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, üniversite öğrencilerine destek olmak için ailelere 'Çocukları yanınıza alın' kampanyası başlattıklarını söyledi. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kız ve erkek öğrencilerin yurtlarını ayırması İzmir’de öğrencilerin okula ulaşabilmek için kentin bir ucundan diğerine gitmesine neden oldu. Erkek öğrenciler, Buca, Çiğli ve İnciraltı’ndaki yurtlara kaydırıldı. Bornova’da sadece kız öğrenciler kaldı. Yeni uygulama, cinsiyet ayrımcılığının yanı sıra kentin bir ucundan diğer ucuna gidip gelmek zorunda kalan ve zamanın büyük bölümünün yolda geçirecek olan öğrencilerden tepki gördü.

Fikir Kulüpleri Federasyonu Temsilcileri Baran Mercanoğlu ve Gamze Selçuk, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda (KYK) kalan kız ve erkek öğrencilerin ayrılarak farklı yurtlara gönderilmesine tepki gösterdi. Mercanoğlu, kız ve erkek öğrencilerin daha önce aynı kampüs içinde ancak ayrı yurt bloklarında kaldığını, Hükümet’in son uygulama ile kız ve erkek öğrencileri tamamen ayırmasıyla öğrencilerin okullardan uzak yurtlarda zamanın çoğunu yolda geçirdiklerini söyledi. Mercanoğlu, "Gezi eylemlerinde gençlik aslında AKP’nin topluma ve özelinde gençliğe dayatmış olduğu hayat tarzını reddetmiş oldu. AKP bir miktar bunun hıncıyla gençlikten hesap sormaya başladı. Çoğu arkadaşımız yurtsuz kaldı. KYK’nın kontenjanları azaltılıyor. Yeni üniversiteyi kazananların hiçbirine yurt çıkmıyor yedek sıra verilmiyor. Bu öğrenciler, ya sokakta kalıyor ya da cemaat yurtlarının kucağına itiliyor" dedi. 

Gamze Selçuk ise bu uygulamayı protesto etmek için 24 Eylül Salı günü saat 12.00’de Ege Üniversitesi’nde yürüyüş yapıp çadır kuracaklarını ve kendi yurtlarında barınma hakkı isteyeceklerini söyledi. Selçuk ilk gün yaklaşık 60 çadır kurulacağını, ihtiyaca göre bu sayının artacağını, öğrencilerin bu çadırlarda kalacağını ifade etti.

'ÇOCUKLARI YANINIZA ALIN'

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger de öğrencilerin yurt sorununun çözümü için 'Çocukları yanınıza alın' adlı kampanya ile İzmirli aydın ailelere, demokratik kitle örgütlerine çağrı yaptıklarını söyledi. Aksünger, "İktidar, intikam duygusu içinde gençleri köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. Belli haklarını ellerinden alıp onları bir vesileyle yola getirme gibi bir politika izliyor. Gençler direniyor ve biz sonuna kadar yanlarında olacağız. İzmir’in aydın insanları demokratik kitle örgütleri de onların yanında olacaktır. Bugün gençlere sahip çıkılmazsa yarın birçok değerimiz devşirme içinde yok olacak" dedi.


19 Eylül 2013
Etiket; yurtkur kız erkek öğrenci, ege üniversitesi öğrenciler çadır, CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, öğrenciler destek Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir