17 Temmuz 2018, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Ottur Ama...Tenzile Aşçı-Özlenen Özdoğanoğlu-Ebru Düzgün İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Bağımlı Olma Bilgili Ol Topluluğu tarafından düzenlenen ‘’Bağımlılığa Hayır!!’’ Günleri kapsamında yapılan etkinliklerin ikinci gününde Fen Fakültesi önünde stant açıldı.

Öğrencilerin ilgisinin çok olduğu stantta isteyen katılımcılara pasif içicilikle ilgili kısa bir anket ve bağımlılık oranını ortaya çıkartan karbonmonoksit ölçümü yapıldı.

Ege Üniversitesi Karikatür ve Mizah Topluluğu (EKAMİT) ve Ege Üniversitesi Bağımlı Olma Bilgili Ol Topluluğu (EGEBOBOT) yaptığı bağımlılık ve tedavi konulu sokak röportajı gösterimi Fen Fakültesi Konferans Salonunda 12:30’da gerçekleştirildi. Röportaj gösteriminin ardından Adli Toksikolog Doç. Dr. Serap A. Akgür, sigara bağımlılığı uzmanı Yrd. Doç. Görkem Yararbaş, madde bağımlılığı uzmanı Uzm. Dr. Ebru Aldemir’in yer aldığı açık oturum düzenlendi.

Katılımcılarla soru cevap şeklinde yapılan açık oturumda öğrenciler çoğunlukla sigara bağımlılığı ve tedavisi üzerine sorular sordu. Konuşmacılar uzmanı oldukları alanlarda sorulan sorulara cevap verirken bağımlılık yapan maddeler hakkında da önemli noktalara değindiler.

“SİGARA BIRAKMANIN TEMELİNDE İLAÇ TEDAVİSİ YOK”

Katılımcı öğrencilerden birinin sigara bırakma tedavileri hakkında sorduğu soruyu Yrd. Doç.Dr. Yararbaş şöyle cevapladı: “Sigara bırakma tedavilerinin temelinde ilaç tedavisi bulunmuyor. Bağımlılık tedavilerin hepsinde olduğu gibi sigara bırakma tedavilerinde de temele motivasyon oturtmak gerekiyor. İlaçlar bizim tedavi esnasında karşılaşacağımız fiziksel durumları ortadan kaldırmaya yarıyor.”

“ESRAR BAĞIMLILIK YAPAR”

Açık oturumda yöneltilen “Esrar bağımlılık yapar mı?” sorusuna Uzm. Dr Ebru Aldemir cevap verdi. Aldemir, “Genel olarak yaygın olan kanı ‘ ottur zararı yoktur’ şeklindedir. Fakat son yapılan araştırmalara göre esrarın içinde 400 den fazla kimyasal olduğu saptanmıştır. Hayvanlar üzerinde yapılan testlerde görülmüştür ki belirli bir kullanımdan sonra bağımlılık kriteri olan yoksunluk ve tolerans hissi yarattığı görülmüştür. Bütün bunlardan yola çıkarak esrarın bağımlılık yaptığını söyleyebiliriz’’ dedi.

Ayrıca uzun süre kullanımdan sonra beyinde kalıcı hasarlar bıraktığı, şizofreni ve depresyona sebep olabileceğinin altını çizdi. Açık oturumun ardından Ege Üniversitesi Müzikal Topluluğu(EMÜT) tarafından “Bağımlılığa ‘Hayır!’” Flashmob Dans gösterisi yapıldı.

29 Mart 2014
Etiket; serap akgür, ebru aldemir, görkem yararbaş Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir