15 Nisan 2021, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Özelleştirme tam gaz  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özelleştirme çalışmalarının hızla sürdüğünü belirterek, “Üzerinde çalıştığımız şey Milli Piyango’dur. Bu yılın ikinci yarısında onu tamamlayacağız. Sırada limanlar var. Onları da tamamlayacağız” dedi. Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş hisse satış sözleşmesi, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katıldığı bir törenle imzalandı. Rixos Otel’de düzenlenen törene ayrıca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş, Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Bereket Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı ve diğer yetkililer katıldı. Maliye Bakanı Şimşek, imza töreninde yaptığı konuşmada, Milli Piyango İdaresi ve limanların özelleştirmesini tamamlayacaklarını belirtti. Şimşek, “Önümüzdeki dönemde portföy küçülüyor. Özelleştirme İdaresi’ni kamu özel yatırımları çerçevesinde bir uzmanlık birimine dönüştürelim. Üzerinde çalıştığımız şey Milli Piyango’dur.

  Bu yıl, yılın ikinci yarısında onu tamamlayacağız. Limanlar var. Onları da tamamlayacağız” dedi. Bütçe rakamlarını hafta sonuna denk geldiği önümüzdeki hafta açıklayacaklarını belirten Şimşek, “Rakamlar çok iyi. Bu rakamların bu sene iyi olmasının arka planındaki sebeplerinden bir tanesi enerji sektöründeki nakit akışının nispeten iyileşmesi ve BOTAŞ’ın hem geçmişe dönük yükümlülüklerini hem de cari yükümlülüklerini yerine getirmeye başlaması” ifadelerini kullandı. Şimşek özel sektör şirketlerine de seslenerek, “Gelin, Termik Santrallere de ilgi gösterin. Oraları adam edebilirsiniz. Yani yatırıma ihtiyacı var. Yatırımla birlikte üretimi, hele yerel kaynaklarla üretimi arttırma imkanımız var. Bu bir yandan Türkiye’nin cari açığını azaltacak, hem de Türkiye’de enerjide çok daha farklı bir boyutta verimlilik, etkinlik sağlanacak” şeklinde konuştu. Özelleştirmelerde önemli aşama kaydettiklerini ifade eden Şimşek, “Tüketicilerimiz daha kaliteli hizmet alacak. Kayıp-kaçakların aşağı çekilmesi ile birlikte ben inanıyorum ki, enerji fiyatlarında nispi bir iyileşme olacak. Özel sektör daha verimli, etkin çalışacak, kayıp-kaçak azalacak” diye konuştu.

  Türkiye’nin rekabet gücünün artacağını kaydeden Şimşek, “Özel sektör yatırım yapacak. Biz bu kaynağı beşeri sermaye stokunun kalitesinin arttırmak için kullanacağız. Yani eğitimde, altyapıda, araştırma geliştirmede, sağlıkta kullanacağız. Bugün bütçenin yüzde 17’si eğitime gidiyor, yüzde 17’si sağlığa gidiyor. On yıl öncesinde bu rakamlar yüzde 8-9’du. Bütçe büyümüş, bütçede oran olarak eğitime, sağlığa ayırdığımız kaynak kat kat artmış” şeklinde konuştu.

BAKAN TANER YILDIZ

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yıldız ise 4,6 milyar dolarlık özelleştirmenin 2,6 milyar dolarlık kısmının Türkiye Cumhuriyeti kasasına girdiğini söyledi. Yıldız, “Yatırım modelinin özel sektör finansmanı ile yapılıyor olması, bizim genel bütçeye olan yükümüzü azaltmıştır. O zaman daha sosyal konulara, adalet, sağlık, eğitim gibi sektörlere bizim orada kaplamadığımız yer kadar bütçe aktarılmış oluyor.

Bu da halkımızın refah seviyesinin arttığını kendi içerisinde hissetmesi bakımından önemli” ifadelerini kullandı. Yıldız, 5 yıldır yapılan çalışmalar soncu bulunan Afyon Dinar’daki kömür rezervinin Türkiye ekonomisine ciddi bir katkı yapacağını belirterek, “5 milyar dolarlık bir yatırım yapılması lazım. 3 bin 500 megavat civarında 30 yıl yetecek bir kömür orada bulunuyor.

Bir milyar tona yakın kömür tespit edildi” diye konuştu. Yatırımları çevre bilinci ile yaptıklarını kaydeden Yıldız, “Şu ana kadar termik santrallerin rehabilitasyonunda çevre kriterlerine uymak için 1,5 milyar dolar civarında para harcadık. Biz sözde değil, özde bir şekilde çevre hassasiyetimizi koruyoruz. Hükümet olarak biriz. Bizim sahildeki hassasiyetimiz, turizm faaliyetlerimiz, tabiat ve kültür varlıklarımız, ormanlarımız, yeşil alanlarımızın hepsi Türkiye’nin zenginliğidir” şeklinde konuştu. Protokol konuşmalarından sonra imza töreni gerçekleştirildi.

14 Haziran 2013
Etiket; maliye, özelleştirme Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Vakıfbank Hazine'ye devrediliyor
TİB'in geniş yetkilerini AYM iptal etti
BALSPOR ChokOliva’dan ilk galibiyet
Memurlar maaş bordrolarını yırttı
Muğla'da özelleştirme karşıtı eylem sürüyor
Milas'ta özelleştirme tepkisi
'Bundan böyle gece gündüz nöbetteyiz'
Nefes kesen maç Arkas Spor'un
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Bitcoin makalesine uluslararası ödül
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Çalışmak bizi tüketiyor mu
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
Emekliye temmuz zammı
EYT'de son durum ne
Zeytin güzel kokmalı
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
86. İEF için geri sayım
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir