Sağlıkçıların maaş isyanı

Türk Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, tüm memurların her ayın 15’inde maaşıyla birlikte ek ödemelerini alırken, sağlık çalışanlarının maaşıyla birlikte ek ödemelerini alamadıklarını ifade ederek, "Sağlık çalışanları üvey evlat memurlar mıdır?" diye sordu. 


Sendika üyeleri ile Dr.Behçet Uz Çocuk Hastanesi önünde basın açıklaması yapan Doğruyol, "Sağlıkta dönüşüm çerçevesinde pek çok yeni uygulamayla yazboz tahtasına dönen sağlık hizmetleri, sağlık çalışanlarına zor bir dönem yaşattıyor. Resmi tatillerde, bayram tatillerinde tüm memurlar aileleriyle birlikteyken, 24 saat kesintisiz hizmet veren görevleri süresince hasta psikolojisiyle uğraşan sağlık çalışanları sahipsiz kalmışlardır. Yaklaşık 10 yıldır döner sermaye alıyorsunuz gerekçesiyle diğer memurlara yapılan zamlar kendilerine yapılamamıştır. Ve sağlık çalışanları dışındaki tüm memurlara ödenen ek ödemelerden gelir vergisi kesilmez iken sadece sağlık çalışanlarından gelir vergisi kesilmektedir." dedi.


Bu sıkıntılarını yazılı ve sözlü ifadelerle çözmeye çalıştıklarını belirten Türk Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, bugüne kadar bir sonuca varılamadığını belirtti. "Siz hiç devlet memurunun maaşının zamanında yatmadığını duydunuz mu?’’ diyerek yetkililere seslenen Doğruyol, "İşte bugün gördünüz ve duyuyorsunuz, ekonomik verilere bakıldığında bahar havası estirilen ülkemizin sağlık çalışanları adeta ikinci sınıf memur konumuna getirilmiştir’’ diye konuştu.
Doğruyol, sağlık memurlarının psikolojik baskıya maruz kaldıklarını, hastayla aynı tuvaleti kullanmak zorunda olduklarını, tuttukları nöbet karşılığındaki ücreti aylar sonra aldıklarını, kullandıkları ambulansla kaza yapmaları halinde kaza bedelini ödemek zorunda bırakıldıklarını kaydederek, hakların verilmesi için Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na çağrıda bulundu.