İzmir organ bağışında üçüncü

İzmir organ bağışı rakamlarıyla Türkiye’ye örnek oldu, 5 yılda 6 bin 181 kişi yaşarken organlarını bağışladı. Beyin ölümü gerçekleşen hastaların organlarının bağışlanma izni alanında ise İzmir, Bursa ile birlikte yüzde 32’lik oranla Türkiye birincisi konumunda.

İzmir’de, beyin ölümü gerçekleşen 148 hastanın 47’sinin aile onayıyla organları bağışlandı. Yaşar Üniversitesi, bu rakamlardan yola çıkarak, organ bağışı bilincinin yerleşmesi ve bağışın artmasına katkıda bulunmak amacıyla, Bornova İlçe Sağlık Müdürlüğü ile işbirliği yapıp kampanya başlattı. Kampanyada ilk bağışı, kornea nakliyle görme yetisine yeniden kavuşan Yaşar Üniversitesi personeli Filiz Akar, tüm organlarını bağışlayarak yaptı.

YILDA 3 BİN ORGAN BAĞIŞI OLMASI GEREKİYOR

Bornova İlçe Sağlık Müdürlüğü görevlileri, 3 gün boyunca Yaşar Üniversitesi’nde stant açarak bağış topladı. Yetkililer, organ bağışının yanı sıra yüz gibi dokuların da bağışı konusunda her zamankinden daha fazla ilgi gördüklerini kaydetti. Bornova İlçe Sağlık Müdürü Dr. Tevfik Oğuz , “Avrupa ülkelerinde, organ vericilerinin yüzde 80’i kadavra, yüzde 20’si canlı kaynaklıyken, Türkiye'de tam tersine organ vericilerinin yüzde 75‘i canlı, yüzde 25’si kadavra kaynaklı. Son yıllarda ülkemizde de kadavra verici bulma oranı az da olsa artmış görünüyor. Ancak bu yeterli değil, batılı ülkelerle aynı seviyeye gelmek için Türkiye’de bir yılda 2 bin – 3 bin arasında kadavra donör bağışının olması gerekiyor. Türkiye'de son derece başarılı organ nakilleri yapılmasına rağmen organ nakillerinin sayısı çok az” dedi.

 NAKİLLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU, ORGANLARINI BAĞIŞLADI

Gözündeki Keretokonus hastalığı nedeniyle kornea nakli yapılan Yaşar Üniversitesi personeli Filiz Akar (31) 1996 yılında hastalık teşhisinin konulduğunu, 2001 yılında ise kornea nakli yapılmasına karar verildiğini belirtti. Nakil için 4 yıl beklediğini ifade eden Akar, “Bir gözüm, bu hastalık nedeniyle hiç görmüyordu. Genetik bir hastalık olduğunu söylediler. 2005 yılında kornea nakli olarak sağlığıma kavuştum. Organ beklemek, her gün, ‘Acaba bana ne zaman sıra gelecek’ diye beklemek stresini yaşamak nedir çok iyi biliyorum. Bu nedenle tüm organ ve dokularımı bağışladım” diye konuştu.

İZMİR’DE 5 YILDA 6 BİN 181 BAĞIŞ

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü verilerine göre, 2008 yılından bugüne kadar İzmir’de 6 bin 181 kişi yaşarken organlarını bağışladı. En yüksek bağışçı sayısı ise 2013 yılında 10 Ekim tarihine kadar, 2 bin 116 kişi olarak gerçekleşti. İzmir bu rakamla, Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İstanbul ve Adana’nın ardından 3. sırada bulunuyor. İstanbul’da 3 bin 411 kişi, Adana’da ise 3 bin 178 kişi yaşarken organlarını bağışladı. Türkiye genelinde ise toplam 16 bin 916 kişi bu yıl yaşarken organ bağışında bulundu.

KADAVRADAN NAKİL SAYISI YETERLİ DEĞİL

Bakanlık kayıtlarına göre, 2013’te bugüne kadar Yoğun Bakım İzleme Sistemi ile takip edilen bin 298 hastanın beyin ölümü gerçekleşti. Ancak bu hastalardan yalnızca 304’ünün ailesi organlarının bağışına izin verdi. İzmir, beyin ölümü gerçekleşen hastaların organlarının bağışlanma izni alanında Bursa ile birlikte yüzde 32’lik oranla Türkiye birincisi konumunda. İzmir’de, beyin ölümü gerçekleşen 148 hastanın 47’sinin aile onayıyla organları bağışlandı. 2013’te 2 bin 663 canlıdan nakil gerçekleştirilirken 304 nakil ise kadavradan yapıldı.

RAKAMLARLA TÜRKİYE’DE ORGAN NAKLİ

Türkiye’de, Sağlık Bakanlığı verilerine göre, sisteme kayıtlı 28 bin 392 kişi, organ nakli için sıra bekliyor. Kalp nakli bekleyenlerin yüzde 57’si, karaciğer bekleyenlerin yüzde 55,27’si, böbrek bekleyenlerin ise yüzde 6,86’sı nakil olamadan yaşamını yitiriyor. 2013 yılında bugüne kadar çeşitli hastanelerde 5 bin 519 nakil gerçekleştirildi. Bu sayı, 2 bin 311 böbrek, 46 kalp, bin 1 karaciğer, 25 akciğer, 1 kalp kapağı, 3 pankreas, 2 bin 132 de kornea nakli olarak ortaya çıktı. Organ nakli bekleme sırasında ise birinci sırayı böbrek bekleyenler alıyor. Ülke genelinde, 20 bin 799 kişi böbrek, 385 kişi kalp, 2 bin 57 kişi karaciğer, 40 kişi akciğer, 2 kişi ince bağırsak, 3 kişi kalp kapağı, 233 kişi pankreas, 4 bin 873 kişi ise kornea için nakil sırası bekliyor. Yine bakanlık verilerine göre kamu ile üniversite hastaneleri ve özel merkezlerde tedavi gören 56 bin 44 diyaliz hastası bulunuyor