Posterini astığı antrenörü dışarı atmış

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde (AÜ) öğrencilerle ve hakem adaylarıyla buluşan FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır, hakemlerin taraftarının medya olduğunu söyledi.

Anadolu Üniversitesi Salon 2009’da hakem adayları ve öğrencilerle buluşan Çakır, hakemlikle ilgili soruları cevapladı. Eğlenceli dakikaların yaşandığı etkinlikte öğrenciler konuşmanın ardından ünlü hakem ile bol bol fotoğraf çektirdi.

Dünya kupasında kendisine verilen görevi en iyi şekilde yapacağını ifade eden Çakır, Avrupa’da 5 yarı final ve 1 final maçı yönettiğini söyledi.

Dünya kupasına konsantre olduğunu ifade eden Çakır, “2014 yılında Brezilya’da Dünya kupası düzenlenecek. Dünya kupası hakem aday kadrosuna çağrıldığımız yaklaşık 1 yıl önce belli oldu. Şuanda dünyada 53 hakemden 1’i Türk hakemi. Bugüne kadar 3 seminer geçirdik. Bu ay sonunda Brezilya’ya gideceğiz. En önemli semire katılacağız. İnşallah orayı da en iyi şekilde atlatacağız. Benim şuadaki konsantrem Brezilya’ya gidip, Türkiye’yi Avrupa Şampiyonası’nda yaptığım gibi en iyi şekilde temsil etmek. Oraya gittiğimizde ilk hedefimiz bize verilen ilk maçı en iyi şekilde yönetmek olacaktır” diye konuştu.

“HATA YAPTIM, BUNDAN SONRA DA YAPACAĞIM”

Maçlarda yanlış kararlar aldığını da belirten Çakır, “Beni tanımayan biri bana mesleğimi sorsa, ’Hakemim’ derim. Hobi olarak da sigortacılık yaptığımı söylerim. Biz hakemler amatörüz, ama profesyonel olarak yaşıyoruz. Öyle yaşamasak istediğimiz yere gelemeyiz. İşinize bir saygınız varsa, çalışarak yapabiliriz. Hata olmuyor mu? Hata oluyor. Ben de yaptım. Bundan sonra da yapacağım. Ama ne kadar çok çalışırsam bunu aza indirmeye çalışıyorum” dedi. Çakır, Türkiye’de 6 hakem uygulamasına geçileceğini belirterek ,“UEFA’da 6 hakem uygulaması var. FIFA’da ise gol teknolojisi uygulanıyor. FIFA’nın ve UEFA’nın bakış açıları farklı. Ülkemizde seneye 6 hakem uygulamasına geçilecek” diye ifade etti.

“MEDYA HAKEMLERİN TARAFTARIDIR”

Medyanın eleştirisinden ders çıkarttığını belirten Çakır, ''Hakemin taraftarı yok derler ya, bence hakemin en büyük taraftarı medyadır. Onlar yeri gelir eleştirir, yeri gelir överler aynı taraftarların takımlarına yaptığı gibi. Bizim taraftarımız da medyadır. İlişkilerin daha iyi gittiğini düşünüyorum'' dedi.

Çakır, müsabakalardan 2 saat önce telefonlarının kapalı olduğunu, karşılaşma ardından 1 saat sonra telefonlarını açtıklarını söyledi.

“BU MESLEKTE TAKIM TUTMAK İMKANSIZ”

Bir öğrenicinin, küçükken tuttuğunuz takımın maçına çıkarken ne düşündüğü sorması üzerine Çakır, öğrenciye yaşadığı bir anıyı şöyle anlattı:

“Çocukken takım tutmadım desem, kimseye inandırıcı gelmez. Bu işe başladığınız da öyle bir konunun olması söz konusu olamaz. Bir 3. Lig maçına çıktım. Çocukluğumda posterini odama astığım kişi antrenörlük yapıyordu. Ben o kişiyi maçta bana kötü söz kullandığı için oyun dışına çıkarmak zorunda kaldım. Bendeki hayal kırıklığını siz düşünün artık.”