Tek celsede ağırlaştırılmış müebbet

Uşak'ın Sivaslı İlçesi’nde, 15 yıl önce boşandığı devlet korumasındaki eski eşi, 4 çocuk annesi 48 yaşındaki Nermin Şen’i, temizlik görevlisi olarak çalıştığı PTT şubesinde 30 Ocak’ta bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 56 yaşındaki Muslu Özel, ilk duruşmasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Tutuklu sanık Muslu Özel’in Uşak Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasından önce, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yaparak kadına şiddeti protesto etti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Eskişehir ve Ankara temsilcileri adına açıklama yapan Bursa temsilcisi Elif Karan, boşandığı eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Nermin Şen davasının takipçisi olduklarını belirtti.

Elif Karan, “15 yıl boyunca can güvenliğinden endişe duyarak yaşamaya çalışan Nermin Şen’i koruyamayanlara bir defa daha soruyorum. Harekete geçmeniz için daha kaç kadının öldürülmesi gerekiyor? Kadınların can güvenliği sağlanana kadar meydanlarda olacağız” dedi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri daha sonra çeşitli sloganlar atarak kadına şiddeti protesto etti.

DURUŞMAYA MÜDAHİL OLARAK KATILDILAR

Daha sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri ve aynı platformun avukatı Cansu Kamal, Uşak Barosu Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Avukat Serap Ergün Bitkin, Muslu Özel’in duruşmasına müdahil olarak katıldı. Sanık Muslu Özel duruşmadaki ifadesinde, cinayeti planlayarak işlediğini itiraf ederek, “Boşandığım Nermin Şen’i 15 yıl öncesinden öldürmeyi planlamıştım. Ancak çocuklarım küçük olduğu için sürekli erteledim. Cinayet öncesi kızımın birisine kaçtığını öğrenince cinayeti işlemeye karar verdim. Cinayetten bir gün önce PTT şubesi yakınlarındaki bir parkın tuvaletinde sabahladım. Sabah da onu takip ederek şubeye girdim ve öldürdüm. Pişman değilim, adaletin vereceği cezaya razıyım” dedi.

Mahkeme heyeti daha sonra, Türk Ceza Kanunu’nun 82-1A Maddesi’ne göre Muslu Özel'i eski eşini planlayarak öldürdüğü iddiasıyla, hiçbir indirim uygulamadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.