İZELMAN'daki 650 işçinin işsiz kalma riski

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, İzmir’de yarın tüm Türkiye’deki taşeron sistemine karşı yapılacak ve 50 bin işçinin katılımı beklenen yürüyüş ve miting için kente geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile belediye şirketi İZELMAN’daki 650 işçi krizini görüşen Beko, "650 işçiye taşeron şirkete vermeyeceğiz. Bu arkadaşaların İZELMAN’da çalışmaya devam etmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin personel ihalesini kaybeden İZELMAN’da çalışan ve 1 Mayıs’ta işsiz kalma tehlikesi yaşayan 650 işçinin mücadelesi, taşeron sisteme karşı direnen sendikaları bir araya getirdi.

DİSK, TÜRK-İŞ, KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği’nin desteği ile yarın saat 16.30’da binlerce işçi Basmane Meydanı’ndan Konak Meydanı’na kadar yürüyecek. Yapılacak eylem öncesi DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici ve sendika yöneticileri CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüştü.

Ziyarette 650 işçinin durumu masaya yatırıldı. Sendika temsilcileri, çalışanların işsiz kalmaması için destek istedi. Başkan Kocaoğlu’nun, ihale yasasının bu konuda kendilerini engellediğini söylediği öğrenildi. DİSK Genel Başkanı Beko, toplantı çıkışında yaptığı açıklamada, "Burada 650 işçi arkadaşımızı ilgilendiren bir sıkıntı var. Bu sıkıntı sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan arkadaşlarımızı değil, herkesi ilgilendiriyor. Başkan Kocaoğlu’yla arkadaşlarımızın ay sonunda taşeron firmaya geçerek, işinden, ekmeğinden olmaması için görüşme yaptık. Ama yasal düzenlemelere baktığımız zaman, taşeron sisteminin sadece İzmir’de değil, tüm Türkiye’deki belediyelerde bir sorun olduğunu görüyoruz. Biz bu noktada böyle bir ihale sistemine takıldık. Umuyoruz ki, yaptığımız bu görüşmelerle önümüzdeki süreçte birlikte ortak hareket ederek,650 arkadaşımızın işini, ekmeğini, geleceğini koruma ve kollama adına adımlar atacağız” dedi.

650 İŞÇİYİ TAŞERONA VERMEYECEĞİZ

Beko, ihaleyi alan taşeron firmaya 650 işçiyi teslim etmemeye kararlı olduklarını açıkladı. Beko, “Daha sonra da bu 650 arkadaşımızı aynı şartlar altında İzmir Büyükşehir Belediyesi çatısı altındaki İZELMAN’da çalışmaları için elimizden geleni yapacağımızı kendilerine ifade ettik. Biz bu konuda yapacağımız çalışmaları, yürüyüş ve mitingde dile getirip kamuoyuna gerekli duyuruyu yapacağız. Sadece 650 işçimiz için değil, Türkiye’deki taşeronla mücadele konusunda da önemli bir miting düzenleyeceğiz. Türkiye’de taşeron sistemi kesinlikle yasaklanmalı. DİSK olarak hazırlayacağımız afişlerde de 'Taşeron sistemini yıkacağız' sloganları ile bunu dile getireceğiz. Başkan Kocaoğlu 650 arkadaşla çalışmaktan memnun olduğunu ve aynı ekiple yola devam etmek istediğini ısrarla belirtti. Ama bunun önünde yasal düzenlemeler ve mevzuat engeli var. Hep birlikte bunu da aşacağız. Şunu özellikle tekrar ediyorum, biz buradaki 650 arkadaşımızı kesinlikle ihaleyi alan firmaya kaptırmayacağız” dedi.