Demirtaş: 98 - Nasır: 78

Cihan DURAK/İZMİR (DHA) - İzmir Ticaret Odası’nda (İZTO) yapılan seçimlerde Ekrem Demirtaş, 10’uncu kez yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Demirtaş 98 oy alırken, Ortak Akıl Grubu ve Metin Aztekin’in desteklediği yönetim kurulu başkan adayı Necip Nasır 78 oyda kaldı. İ

İZTO'da 176 meclis üyesinin tamamının oy kullandığı organ seçimleri yapıldı. Seçimlerde yönetim kurulu üyeleri ve başkanı, disiplin kurulu üyeleri ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Kurulu delegeleri belirlendi. Yönetim kurulu başkanlık koltuğu için Ekrem Demirtaş ile Ortak Akıl Grubu ve Metin Aztekin’in desteğini alarak aday olan Necip Nasır’ın arasında kıyasıya bir yarış geçti.

176 meclis üyesinin tamamının oy kullanmasıyla saat 13.30’da sandıklar açıldı. 176 meclis üyesinden 98’inin oyunu alan Demirtaş yeniden yönetim kurulu başkanı seçildi. Demirtaş’a rakip olan Necip Nasır ise 78 oyda kaldı. İZTO yönetim kurulunda yedi yeni isim yer aldı.

Nevzat Artkıy, Süleyman Subaşı, Cüneyt Altınkapı, Ali Yılmaz, Mert Pala, Mustafa Tüzün ve Bekir Şahiner meclisin yeni yönetim kurulu üyeleri oldu. Yönetim kurulunda kadın isimlerin yer almaması ise dikkat çekti.

'ESERLERE ESER KATACAĞIZ'

Seçim sonuçları sonrası yönetim kuruluyla birlikte makamında açıklama yapan Ekrem Demirtaş, demokratik kurallara uygun ve yüksek katılımlı bir seçim yapıldığını söyledi. Çalışmaların yeni dönemde hız kesmeden devam edeceğini söyleyen Demirtaş, "128 yıllık İzmir’in, ülkemizin ve dünyanın sayılı odası İTO’da bir seçim daha yaşadı. Bir dönem daha birlikte yola devam edeceğiz. Aslında Ticaret Odası hiç durmadan bu noktalara geldi. Yeni dönemde eserlere eser katmaya devam edeceğiz. Kaç defa böyle bir ortamda bulunduğumu hatırlamıyorum. Desteklenmek ve oylarla buraya seçilmek onur ve gurur verici. Tüm Yönetim Kurulu ve meclis üyelerine teşekkür ediyorum" dedi.

'TABAN SONUCU SORGULASIN'

Seçimlerden sonra açıklama yapan Necip Nasır, İzmir’de bazı engelleri tespit ettiklerini söyledi. Bu engellerin Ekrem Demirtaş’ın İZTO’yu tek adam anlayışıyla yönetimi olduğunu söyleyen Nasır, "İş dünyasında tabanda bir ses var. Ama bu ses sandıkta hissedilmedi. Sistemde bir sorun var. Çünkü taban böyle düşünmüyor. Bence bu sonuç İzmir’in hayal ettiği sistemi yansıtmadı. Ama ben rahatım. Maddi ve manevi her şeyi yaptığıma inanıyorum. Hayırlısı bu olacakmış. Ekrem Bey’e oy verenler vicdanları ve Allah arasında yapacaklarını düşünsünler. NACE kodları sanki İZTO’nun yapısına göre dizayn edilmiş. Temsilde adalet yok. Bunun haricinde NACE kodlarına göre özel bir dizayn olduğunu düşünüyorum. Kimi yerinde değil kimi farklı komitelerde yer alıyor. Ama sonuç budur. Ekrem Bey’e oy verenler meclis üyelerine hayırlısı olsun. 98 meclis üyesi tabanına giderek bu sonucun olumlu ya da olumsuz olmadığını tabanına sormalıdır. Tabanında meclis üyelerini sorgulamalarını istiyorum" diye konuştu.