Kızımı Hırsızlıkla Suçlayıp İntihara Sürüklediler!

Denizli'de cumartesi günü, kaldığı ikinci kattaki öğrenci evinden atlayarak yaşamına son veren lise öğrencisi 15 yaşındaki Berna Pekakça'nın babası İsmail Pekakça, savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi. İsmail Pekakça, öğrenci evinin bir cemaate ait olduğunu, kızının hırsızlıkla suçlanınca bunalıma girip canına kıydığını ileri sürdü.

Denizli'nin Pamukkale İlçesi Topraklık Mahallesi'ndeki bir özel evde kalan Dr. Bekir Sıddık Sağlık Meslek Lisesi ikinci sınıf öğrencisi Berna Pekakça, geçen 7 Haziran'da, saat 22.00 sıralarında ikinci kattaki odasının balkonundan atladı. Ağır yaralı halde Denizli Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Berna, doktorların müdahalesine rağmen kurtarılamadı.

Savcılık olayla ilgili soruşturma başlatırken, Berna Pekakça'nın cenazesi, Kale İlçesi'nin Demirciler Köyü'nde toprağa veridi. Ambulans şöförü olan baba İsmail Pekakça, kızının intihar etmeden önce telefonuna, 'Size layık bir evlat olamadım. Hakkınızı helal edin. Sizi çok seviyorum' yazarak mesaj attığını belirterek, kızının ölümünden sorumlu olanların cezalandırılmasını istedi.

Kızını kaybetmenin acısını yaşalan ve gözyaşlarını tutamayan İsmail Pekakça, "Cemaat nedir bilmem. Tavsiye üzerine bu öğrenci evine kızımın kaydını yaptırdık. Burası cemaat yurduymuş. Kızımı onlara emanet ettim. Ama onlar sahip çıkamadı. Kızımı hırsızlıkla suçlayıp, intihara sürüklemişler. O, hırsızlık yapacak biri değil. Daha 15 yaşındaydı. Onun için hayaller kuruyordum. Gelin olacaktı. Benim canım yandı, başkalarının canı yanmasın. Kızımı ölüme sürükleyen görevliler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağım" dedi.

Hafta sonu kızını eve götürmek için öğrenci evine gittiğini belirten baba İsmail Pekakça, "Kızım olaydan bir gün önce beni arayıp, eve götürmemi istedi. Ben de öğrenci evine gidip, hafta sonunu evde geçirmesi için almaya gittim. Beni kapıda karşıladı, sarıldı. Kızımı kamp var gerekçesiyle eve göndermediler. Kızım karşımda 'Beni götür' diye ağlıyordu. Seneye kaydını yapmamakla tehdit edip, teslim etmediler. Ben kamp deyince dağda bayırda yapılanı bilirim. Bunların kendi aralarında, 'kamp' dedikleri başka şeylermiş" diyerek öğrenci evi yönetimini suçladı. İntihar olayıyla ilgili savcılık soruşturma kapsamında evde kalan 6 kız öğrencinin ve yöneticilerin ifadelerini aldı.

İntihar eden Berna Pekakça'nın öğrenci evinin kadın yöneticisi tarafından arkadaşının tişörtünü çalmakla suçlanıp, ailesine söylemekle tehdit edildiği ileri sürüldü.

'KAYDIMIZI SİLMEKLE TEHDİT EDİYORLAR

' İntihar eden öğrencinin adını açıklamak istemeyen bir arkadaşı ise "kamp' denilen dini toplantılarda namaz kılınıyor, sohbet ediliyor. Kuran-ı Kerim okunuyor, hadisler ezberleniyor. Kampa katılmaya mecbur tutuluyoruz. Katılmazsak, öğrenci evinde kaydımızı silmekle tehdit ediyorlar" dedi. Bu arada öğrenci evinin kapatıldığı, evde kalan öğrencilerin başka bir yurda gönderildiği öğrenildi.