Arınç ''Kanaaat'' dedi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Reyhanlı’daki patlamanın Suriye rejimiyle bağlantısı olduğu iddiasına ilişkin, "Şu ana kadar bir kanaattir. Ama bilgiye dönüşmüş, soruşturmanın seyrine etki etmiş bir noktada değil bildiğim kadarıyla" dedi. Arınç, bugün saat 10.30 sıralarında uçakla İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na geldi.

Partililer tarafından karşılanan Arınç, Manisa’ya gitmeden önce basın mensuplarına gündemdeki olayları değerlendirdi. Hatay Reyhanlı’daki patlamaya değinen Arınç şunları söyledi:

"Bakanlarımız olay yerindeler. Bu konularla ilgili birimlerimiz, amirleri de Reyhanlı’da. Dünden bu yana yeni bir bilgi yok. Maalesef ölü sayısı arttı, çok sayıda yaralı vardı, yaralıların bir kısmı hayati tehlike içindeydi. Büyük bir üzüntü içindeyiz. Olayla ilgili soruşturma ciddiyetle yapılıyor. Sayın bakanımızdan özel bilgiler de aldım. En kısa sürede aydınlatılacak. Bu işin sorumluları adalet önünde hesap verecekler. Olayın iç ve dış bağlantıları konusunda yeterli bilgiler kamuoyuna verilecektir."

'YOĞUN BİLGİ BİRİKİMİ VAR'

Patlamanın Suriye rejimiyle ilgili olup olmadığı sorusu üzerine Arınç, “Şu ana kadar elde edilen bilgi belgelerden, kanaatlerden böyle bir şeyin olabileceği konusunda yoğun bilgi birikimi var" dedi. Ancakr bunun delillendirilmesinin soruşturmanın sonuçlanmasıyla mümkün olacağını kaydeden Arınç, şöyle konuştu: "Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki patlama aydınlatılmış, bu olayın failleri hakkında belki bir iddianame hazırlanarak yargı önüne çıkarılacak duruma geldiler. Burada da tabi ciddi bir tahkikatın yapılması lazım. Görgü şahitleri, olayda bizzat kullanılan kişilerin elde edilmesi mümkün olursa bir bağlantı kurulacak. Tabii ki şu ana kadar bir kanaattir. Ama bilgiye dönüşmüş, soruşturmanın seyrine etki etmiş bir noktada değil bildiğim kadarıyla."

KILIÇDAROĞLU'NA SUÇLAMA

Muhalefetin sınır kapılarındaki önlemlerin yetersiz olduğu iddiaları hatırlatılan Arınç bu konuda şunları kaydetti:

"Klasik suçlamalardır. Muhalefetin bu konuda ciddi bilgisi varsa aktarsın. CHP’nin söylediklerini bahsediyorsunuz. Suriye’deki zulümler konusunda hangi tarafta yer aldığını biliyoruz. Kılıçdaroğlu ve yakın arkadaşları Esad’la birlikte fotoğraf çektirenlerin ne söyleyeceklerini tahmin ediyoruz. Sınır kapılarında ne olmuş ki, ne eksik bunu açıkça söylesinler. Başka yerde olsaydı, CHP’lilerin ne söyleyeceğini biliyoruz. Allah beterinden, benzerinden korusun. Suriye’de yaşanan olaylara kayıtsız kalmamız mümkün değil. Çocuklar bile katlediliyor, insanlar can veriyor. Buna tepki göstermeyenlerin, sınırlarla ilgili eleştiride bulunmasını garipsedim. Rejimle ilgili kanaatlerini gözden geçirsinler. Olay yerindeki insanların acılarını, acılarımızı yüreklerimizde hissediyoruz. Ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da geçmiş olsun diliyorum. Acı ve üzüntü içindeyiz."

Arınç, daha sonra karayoluyla Manisa’nın Turgutlu İlçesine doğru yola çıktı.