Yine kaderine terk edildi

 

İZMİR'in tarihi değerleri sebillerin içler acısı hali görenleri üzüyor.

Daha geçtiğimiz yıllara kadar kavurucu sıcak yaz günlerinde önünde susuzluğunu gidermek için vakıfların bu hayır suyundan içmek isteyenlerin kuyruklar oluşturduğu sebiller kendilerini hayat verecek yardım elini bekliyor.

Osmanlı döneminde yapılan ve kenteki önemli bu eserlerin başında adını bulunduğu semtten alan Dönertaş ile Kemeraltı Camii yanındaki Sinan Zade Sebili bu olumsuz tabloyu yaşayan tarihi değerlerin başında geliyor. Kapıları kapalı önü ise seyyar işgaline uğramış sebillerin bu haline üzülen İzmirliler yetkilileri göreve çağırarak neden sebillerin açılmadığını sorarken, "Sebilleri bu kentin hem tarihi hemde kültürel değerleri. Hem Kemeraltı Camii yanındaki Sinan Zade Sebili hem de Anafartalar caddesi üzerinde bulunan Dönertaş Sebili'nin çeşmelerinden tıs sesi bile çıkmıyor. Cebinde parası olmayan yoksullar yaz sıcaklarında sebil çeşmelerinden akan buz gibi suyla susuzluklarını gideriyor, yüzlerce İzmirli bu sebillerden faydalanıyordu. Kaderine terk edilen sebillerin yeniden yaşama döndürülmesini bekliyoruz" dedi.

Bu arada İzmir Ticaret Odasının 1 Milyon TL harcayarak restorasyonunu yaptığı Kemeraltı'ndaki Salepçioğlu Camii çeşmeleri de sebillerle aynı kaderi paylaşıyor.