TSYD İzmir Başkanı'ndan kınama

PTT 1. Lig takımlarından Göztepe’nin küme düştüğü Tavşanlı Linyitspor maçı sırası ve sonrasında çıkan olaylara Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) İzmir Şubesi tepki gösterdi.

TSYD İzmir Şubesi Başkanı Bahri Okumuş yaptığı yazılı açıklamada, İzmir'de dün yaşanan olayların Türk spor tarihine kara leke olarak geçeceğini belirtti.

Okumuş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Göztepe-Tavşanlı Linyitspor maçında, konuk takımın öne geçmesinin ardından başlayan, statta, stat çevresinde, sokaklarda ve Güzelyalı'da kulüp binası civarında devam eden olaylar utanç vericidir. Küme düşen bir futbol takımının, şampiyon olup yeniden geldiği lige çıkması 1 yılda sağlanabilir. Ancak Dünkü Tablonun İzlerini Silmek Yıllar Boyunca Mümkün Olmayacak. Bu tablo bizler için maalesef sürpriz değil. Göztepe'nin yenilip, küme düşmesi durumunda olacakları maalesef hepimiz biliyorduk ve oldu. Ve maalesef bu tablo içinde, olan yine gazeteci arkadaşlarımıza oldu.

Önce statta ve çevresinde sonra Güzelyalı'da, sözde çok sevdikleri takımları küme düştü diye, her türlü vandallığı yapma hakkının doğduğunu düşünenler, arkadaşlarımıza saldırdı. Stadın kırılan koltukları basın tribününe atıldı. Doğan Haber Ajansı muhabirleri Kadir Özen ve Mücahit Bektaş’a saldırıda bulunuldu. Özen, bir grup taraftar tarafından darp edildi. Bektaş’ın kafasına sert bir cisimle vuruldu. Basın araçlarının camları kırıldı, yayın araçları tahrip edildi.Yaralanan iki arkadaşımızın yanı sıra biber gazından etkilenen tüm meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Saldırganları lanetliyorum. Sporda şiddetin artık terör boyutuna ulaştığını ve mülki idare, kulüp yöneticisi, teknik yöneticiler, sporcular, medya, taraftar denklemi içinde bütün kabahatin yalnızca taraftarlara yüklenerek, artık kangren haline dönüşen bu yaranın tedavisinin mümkün olmadığını biliyor, ancak dünkü utancın sorumlularının da biran önce gerekli cezaya çarptırılmasını diliyorum.”