Kılıçdaroğlu'ndan 'yarı açık cezaevi' benzetmesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Başbakan Davutoğlu'nu 17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Soruşturması'na verilen 'takipsizlik' kararıyla ilgili sessiz kalmakla suçlayan Kılıçdaroğlu, 17-25 Aralık'ın ardından yapılan tüm yasal düzenlemelerin, yolsuzluk dosyalarının üzerini kapatmak amacıyla yapıldığını söyledi.

"Yarı açık cezaevine çevirmek istiyorlar"

Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı 'güvenlik paketi'ni yorumlayan Kılıçdaroğlu, yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olmadığını, var olan yasaların uygulanmadığını savunarak şunları söyledi:

"Daha baskıcı bir yönetim, Türkiye inşa etmek istiyorlar. Türkiye'yi yarı açık cezaevine çevirmek istiyorlar. Biz mücadelemizi yapacağız. Biz molotoflu insanları savunmadık, doğru bulmayız. Belediye otobüsü, halkevleri, okullar yakılacak, doğru bulmayız. Doğru bulmayız da biz iktidar değiliz. İktidar olsaydık onları kulaklarından yakalar, adalete teslim ederdik.

"BM'den diplomatik darbe"

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilememesini ise 'diplomatik darbe' olarak nitelerken, şunları söyledi:

"Türkiye'ye karşı tam bir diplomatik darbe yapılmış, bunlar hala itibardan bahsediyor. Türkiye’yi BM’de bu hale getiren kim? İktidara sorma, o diyecek ki, bu hale CHP getirdi. Hava yağmurlu bile olsa CHP’ye bağlayacak çünkü. BM'de neyin olup olmadığını göremiyorsun.

Suudi Arabistan, Kral Abdullah Türkiye'ye geldiğinde diplomatik kuralları yerle bir ettiler. Kral ortada oturdu, bir tarafında Türkiye'nin başbakanı, diğer tarafında cumhurbaşkanı oturdu. Şimdi Suudi Arabistan bunlara ders verdi, BM'de aleyhine kulis yaptı. Dış politikayı iç politika malzemesi yaparsanız böyle duvara toslarsınız. Kralın hediyelerini de ceplerine indirdiler."