5 bin kişiye istihdam

Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde tüm altyapı inşaat ve tesisat işleri 2015 yılında tamamlanacak. Mutlu son için çalışmalar hızla sürüyor. Plastik alanında ülkemizin tek ihtisas sanayi bölgesi olan ve tamamlandığında yaklaşık 5000 kişilik istihdam yaratılacağı düşünülen Menemen Plastik İhtisas OSB’de çalışmalar gece gündüz sürüyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, “Deneyimli bir kadro ile bölgemizi en kısa sürede ülke ekonomisine kazandırmak ve katılımcılarımıza en iyi hizmeti sunmak için arı gibi çalışıyoruz” diyerek tamamen plastik sektörüne dahil yatırımların gerşekleşeceği bölgenin faaliyete geçmesiyle ülke ekonomisine yüksek katma değer sağlanacağının altını çizdi.

Esen, “Bölgede katılımcılara arsa satışlarında yüzde 90’a ulaşıldı. Kalan az sayıda parselin satışları da sürüyor. Büyük hız kazandırdığımız altyapı inşaatlarının arzuladığımız güçte olması için tamamlama yatırımları yürüyen işlere paralel olarak süratle gerçekleştiriliyor. Sanayicilerimiz yatırımlarına bir an önce başlamak istiyor” dedi. Bölgenin çevreye duyarlı ve doğal olarak çevre problemi olmayan bir sanayi bölgesi olması için enerji ve diğer altyapı sistemlerinde en yeni tekniklerin uygulandığına değinen Esen, gerek üst yapılar ve gerekse hizmet yapıları ile son derece gelişmiş bir organize sanayi bölgesini hayata geçirdiklerini ifade etti.

MPİOSB Yönetim Kurulu Danışmanı Metin Ersan da bölgede, temizsu, pissu, yağmursuyu, enerji ve telekomünikasyon, doğalgaz şebekelerinin yanı sıra Arıtma Suyu Geri Dönüşüm Şebekesi ve özellikle tamamen ayrı bir sistem olarak tesis edilecek yüksek basınçlı Yangın Suyu Şebekesi’nin de bulunucağını belirtti. Özel bir yangın koruma kararının plastik sanayinin risk analizine bağlı olarak alındığını vurgulayan Ersan, Menemen Plastik İhtisas OSB’nin, içinde ayrı bir şebeke sistemiyle donatılan Türkiye’nin ilk sanayi bölgesi olacağını, bu konuda belediye ile çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Ersan, “İhtisas Organize Sanayi Bölgesi özelliği ile bölgemizde başından itibaren bir kümelenme olmakta. Bu konu önümüzdeki dönemde bir takım desteklerin sağlanmasında öne çıkıyor. Bünyesinde barındaracağı büyük ve orta ölçekli yatırımcılarla oluşturulacak sinerji sayesinde bölgemizin geleceğinden çok umutluyuz” şeklinde konuştu.