Bornova Tiyatrosu sezonu açtı

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT) sezona “Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü” isimli oyun ile başladı. Akademisyen, yazar eleştirmen, siyasetçi ve sanatseverlerin katılımıyla gerçekleştirilen gala töreni yoğun ilgi gördü Bu sezon ilk defa iki ayrı sahnede oyun sahneleyen olan BBŞT, sezonu Çamdibi Nedret Güvenç Sahnesi’nde sergilediği ve geçen sezonun sevilen kursiyer oyunu “Keşanlı Ali Destanı” ile açtıktan sonra ana sahne olan Uğur Mumcu Kültür Merkezi Sevda Şener Sahnesi’nde de yeni oyun “Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü” ile gala yaptı.

Oyuncuların performanslarıyla izleyicilerden büyük beğeni aldığı Gala’da oyun bol bol alkış aldı. Gala gösterimi sonrası konuşan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Böyle önemli oyunda başarıyla performans gösteren ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu dönem ilk defa iki sahnede birden oyun oynayacağız ve hedefimiz burada üretilen sanatı Bornova’nın her tarafına yaymaktır” diye konuştu. Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü, her cuma ve cumartesi günü Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi Sevda Şener sahnesinde seyirci ile buluşuyor.

OYUNUN KONUSU

Dario Fo’nun yazdığı ve Tükçe’ye Füsun Demirel’in çevirdiği oyunun yönetmenliğini Hakan Taner Yıldırım yapıyor. Türkiye’de pek çok tiyatro grubu tarafından yıllardır sahnelenen oyun 12 Aralık 1969 yılında İtalya'nın Milano kentinde yaşanan gerçek bir olaydan yola çıkıyor. Milli Tarım Bankası'nda gerçekleşen patlama sonrasında gözaltına alınan ve 3 günlük gözaltından sonra kaza sonucu öldüğü açıklanan Giuseppe Pinelli'nin ölümü Dario Fo’nun usta diliyle kara mizaha dönüşüyor.

Oyunculuk hastalığına tutulmuş olan Deli, hakkındaki şikayet nedeniyle emniyet müdürlüğüne getirilmiştir. Komiser Bertozzo'nun masasında "kaza sonucu" ölüme dair evraklar bulur ve sorumluların konuyla ilgili soruşturma geçireceğini öğrenir. Bunun üzerine Yargıç rolüne giren Deli, Komiser Calabresi ve Emniyet Müdürü'ne zor anlar yaşatacaktır.