Torbalı'dan örnek davranış

Suriye’deki savaştan kaçanlar, Türkiye’de insan tacirleri tarafından çeşitli vaatlerle dolandırıldı.

Suriye’de süren savaşlar sonrasında binlerce Suriyeli Türkiye’ye sığındı.

Savaşın zorluklarından kaçan Suriyeliler bunu fırsata çevirmek isteyen insan tacircilerinin kurbanı oluyor. İnsanlık ayıbı olarak nitelendirilen insan tacirlerinin hedefi önceki gün 50 Suriyeli oldu. İnsan tacircilerinin eline düşen Suriyeliler, önce İzmir’in Torbalı ilçesinde Kırıkhan’a bırakıldı. Burada bir grupla tanışan Suriyeliler isimlerini yanlış veren bir grup tarafından iş vaatleriyle kandırılarak tekrar dolandırıldı.

Suriyelilerin üzerindeki bütün paralarını alan dolandırıcılar 50 kişiyi Torbalı’ya getirerek kayıplara karıştı. Gecenin bir vakti yol kenarına bırakılan Suriyeliler, dolandırıldıklarını gün ağarmasına rağmen kimse gelmeyince anladı. Pasaportları olmadığı için sınır dışı yapılmaktan korkan Suriyeliler durumu yetkililere bildirmeyerek 3 gün sokakta yaşadı.

Dolandırıcıların hedefi olan savaş mağduru Suriyelilere bırakıldıkları mahallenin sakinleri sahip çıktı.

Kendi evlerinde bulunan battaniyeleri ve yiyecekleri Suriyelilerle paylaşan mahalle sakinleri bu duruma bir an önce yetkililerin müdahale etmesini bekliyor.

Tepeköy Mahallesi’nde bulunan yaklaşık 50 Suriyeli mahalle sakinlerinin yardımlarıyla hayata tutunmaya çalışıyor.

Savaştan kaçarak önce insan tacircilerinin ardından dolandırıcıların kurbanı olan Suriyelilerden biri olan İnayat Bekir, "3 çocuğumla ortada kaldım" dedi. Mahalle sakinlerinin yardımlarıyla yaşadıklarını belirten savaş mağduru İnayat Bekir, "Bizi ülkemize geri götürmelerinden dolayı korkuyoruz. Savaştan kaçarak Türkiye’ye sığındık. Türkiye’nin bize sahip çıkmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.