Arap Abdo İzmir'de

2013 – 2014 sezonunda İzmir Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen İzmirli seyircilerle ilk buluşmasını yaşayan müzikli – danslı dönem oyunu “Arap Abdo” mart ayında yeniden izleyicisiyle buluşuyor.

Necmi Onur’un yazdığı, Ayper Erener Kaskan’ın oyunlaştırdığı, Metin Oyman’ın yönettiği bir dönem romanı olan “Arap Abdo” yakın tarihimizin renkli Beyoğlu eğlencelerinin perde arkasına ve dönemin gece hayatına ışık tutuyor.

Osmanlı’nın yüzünü batıya çevirmesiyle birlikte yeni bir yaşam ve eğlence anlayışıyla harmanlanan, özellikle Galata çevresinde açılan mekan tasvirleriyle, döneme damgasını vuran kantolarıyla renklendirilen oyun, daha çok Ermeni ve Rum kadınlarının parlak gece ışıklarının ardındaki bin bir çeşit aşk hikayesine ev sahipliği yapıyor. Döneminin son kabadayılarından biri olan Arap Abdo'nun ile Rum dilberi Niça ile yaşadığı tutkulu aşk, İzmirli tiyatroseverleri geçmişin tozlu raflarındaki eski ama sihirli bir hikayeyle buluşturuyor.

Oyunun yönetmen yardımcılığını Fulya Yalçın Atatoprak Dramaturg Füsun Ataman, Berke Dekor Tasarımı Savaş Çevirel’e, Giysi Tasarımı Buket Başaran Akkaya’ya, Işık Tasarımı Şükrü Kırımoğlu’na, Müzik ve Koreografisi Tarkan Erkan’a,’ye ait olup oyunun başlıca rollerini ; Emre Başer, Bahar Başar, Serkan Kunter, Ekrem Koçcaçal, Filiz Övün, Türker Şenyiğit, Çağatay Özçelik, Mete Ayhan paylaşıyor. “Arap Abdo” adlı oyunu mart ayında 3 hafta boyunca İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi’nde izleyebilirsiniz.