Efes artık UNESCO'da

Aylardır Selçuk’un, İzmir’in, Türkiye’nin beklediği haber bugün Almanya’nın Bonn kentinden geldi. UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda yapılan oylama sonucu Efes UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girdi. Müjdeli haberi veren Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı “Bu gurur hepimizin” dedi. Toplamda 31 adayın bulunduğu listede Türkiye’den iki aday bu yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil oldu. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı ile İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti de artık UNESCO Dünya Kültür Mirası asıl listesinde haklı yerini almış oldu. Böylece asıl listeye aday olan iki yıldızımızda Bonn’dan müjdeyle döndü.

GÜNEYDEN KUZEYE UNESCO AĞI

21 yıllık bekleyişin sonunda UNESCO Dünya Kültür Mirası’na giren Efes aslında listenin pek çok üyesinden farklı olarak dört bileşenle listeye girdi. Efes Antik Kenti beraberinde Meryem Ana evi, Ayasuluk Kalesi, Çukuriçihöyük ile listede yerini aldı. Geçen yıl listeye 99.sıradan giren Bergama ile İzmir güney ucundan kuzey ucuna UNESCO ağıyla örülmüş oldu. Bu sonuçla Türkiye’nin listedeki varlık sayısı ise 15’ e yükseldi.

VALİ TOPRAK'TAN AÇIKLAMA

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Efes'in UNESCO Dünya Miras Listesi'ne adını altın harflerle yazdırdığını bildirdi.

İzmir Valiliğinden yapılan açıklamada, Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen Dünya Miras Komitesi 39. Dönem Toplantısı'nda, 21 yıllık bekleyişin sonunda Efes'in UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girdiği, Efes Antik Kenti'nin listenin pekçok üyesinden farklı olarak beraberinde Meryem Ana Evi, Ayasuluk Kalesi, Saint Jean Kilisesi ve Çukuriçihöyük ile listede yerini aldığı ifade edildi.