Buca trafiğine can suyu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Buca’daki trafik yoğunluğu azaltmak için Doğuş Caddesi’nde devam eden genişletme çalışmaların yerinde inceledi. Güzergahı 1300 metre uzunluğunda ve 35 metre genişliğinde modern bir bulvara dönüştürecek çalışmanın maliyeti 3.5 milyon TL olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin trafik yoğunluğu rahatlatmak için alternatif güzergahlar hayata geçirirken, mevcut güzergahlarda da aralıksız sürdürdüğü yol genişletme çalışmalarına Buca Doğuş Caddesi’ni de ekledi. Çevre Yolu’nun Buca’ya çıkışı ve aynı zamanda Kaynaklar’ın ilçe ile bağlantısını sağlayan Doğuş Caddesi’nde trafik yoğunluğu rahatlatacak çalışma kapsamında, mevcutta iki gidiş- iki gelişi olmak üzere toplamda 4 şerit olan yol 6 şeride çıkarılacak. Çalışmayla aynı zamanda mevcut yol, eski görünümünden kurtarılarak daha kullanışlı ve ulaşımın rahat olarak sağlandığı 1.300 metre uzunluğunda, 35 metre genişliğinde modern bir caddeye dönüşecek. Yolun 6 şeride çıkmasıyla birlikte özellikle mesai başlangıç ve çıkış saatleri ile hafta sonu yaşanan trafik sıkışıklığı azalacak. 3.5 milyon TL’ye mal olacak ve 2015 yılı sonunda tamamlanması planlanan çalışma kapsamında ayrıca cadde boyunca aydınlatma yapılacak ve belirli kısımlarda yeşil alanlar oluşturulacak. Bu sayede çevre yolundan gelenler ile 9 Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü’nde öğrenim gören öğrenciler, daha rahat ve konforlu ulaşım imkanına kavuşacak.

YERİNDE TEFTİŞ

Trafik yoğunluğunu azaltacak düzenlemeyi Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökçe ile birlikte inceleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, çalışmalar hakkında bilgi aldı.