Stajını Cristiano Ronaldo ile yapacak

Real Madrid Futbol Kulübü’ne fizyoterapist, spor kulübü yöneticisi ve mimar yetiştiren Real Madrid Graduate School’a yüksek lisans eğitimi için bugüne kabul edilen tek Türk olan İzmir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu Yunus Ersel Babagil, 3 haftalık stajını dünyanın en iyi futbolcusu Cristiano Ronaldo ile yapacak, diplomasını Real Madrid Santiago Barnabeu stadyumunda düzenlenen törende kulüp başkanı Florentino Perez’den alacak.

Fizyoterapi eğitimini spor üzerine uzmanlaştırmaya karar veren İzmir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu Yunus Ersel Babagil, Universidad Europea de Madrid’in Real Madrid Futbol Kulübü için fizyoterapist, spor kulübü yöneticisi ve mimar yetiştiren enstitüsü Real Madrid Graduate School’a kabul edilen tek Türk öğrencisi oldu. Master eğitimi için yılda sadece 32 öğrenciye şans tanıyan ve eğitim dili İspanyolca olduğu için daha çok İspanya ve Latin Amerika ülkelerinden gelen başvuruları kabul eden okula Babagil’in kabul edilmesindeki en önemli etkenlerden biri, yeterli eğitim alt yapısının yanında İspanyolca bilgisi oldu.

Lise yıllarında AFS Değişim Programı ile bir yıl Amerika’da eğitim alan ve İspanyolca öğrenen Babagil bu bilgisini, üniversite eğitimi sırasında Erasmus Değişim Programı ile gittiği İspanya’da Universidad de Vigo’da pekiştirdi. İspanya’daki eğitimi sırasında Pontevedra Futbol Kulübü’nde fizyoterapist olarak staj yapan Babagil, Real Madrid Graduate School’a giden yolun kapısını açmış oldu. Real Madrid Graduate School’daki Sporda Fizyoterapi yüksek lisans eğitimi öncesi Ağustos ayı sonunda Engelliler Atletizm Milli Takımı Fizyoterapisti olarak Çek Cumhuriyeti’ne gitmeye hazırlanan Yunus Ersel Babagil, diplomasını almak üzere geldiği İzmir Üniversitesi’nde Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serkan Bakırhan, Yrd. Doç. Dr. Fadime Küçük, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özkeskin ve Arş. Gör. Fzt. Alperen Özkan ile bir araya geldi.

Gönlü Atletico Madrid’den yana

Yüksek lisans eğitimi sonrası uzmanlık eğitimini spor alanında sürdürmeyi planladığını söyleyen Babagil, “Aslında Atletico Madrid taraftarıyım ama Real Madrid’in yeri elbette başka. Cristiano Ronaldo, Sergio Ramos, Karim Benzema efsane oyuncular. Hiçbir zaman iyi bir futbol oyuncusu olmadım ama fizyoterapist olarak dünyanın en iyi futbolcuları ile birlikte olacağımı bilmek beni çok heyecanlandırıyor. Eğitimimi en iyi şekilde tamamlayıp mümkün olduğu kadar kendimi sporda fizyoterapi konusunda uzmanlaştırmak ve Real Madrid gibi büyük kulüplerde görev almak istiyorum” dedi. Fizyoterapistlik stajı deneyimini Real Madrid’le sınırlandırmayacağını belirten Babagil, “Resmi stajımın ardından da Madrid’de farklı kulüplerde staj yapmayı planlıyorum. Beni şimdiden heyecanlandıran bir başka şey de Real Madrid Graduate School’un mezuniyet törenlerinin Santiago Barnabeu’da yapılıyor ve diplomaları teker teker Real Madrid Kulübü Başkanı Florentino Perez’in veriyor olması” diye konuştu.