İzmir Gelini finalistleri belirlendi


 
Geçtiğimiz yıl 240 tasarımın yarıştığı IF Wedding Fashion İzmir Fuarı, Gelinlik Tasarım Yarışmasında bu yıl 507 tasarım yarıştı. Geçmiş yıllara göre en fazla katılımın yaşandığı Gelinlik Tasarım Yarışması, bu yıl tasarım sayısıyla rekor kırdı.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından Fuar İzmir’de 2 – 5 Şubat 2016 tarihlerinde 10. kez organize edilecek olan IF Wedding Fashion İzmir - Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

Bu yıl ki teması “İzmir Gelini” olan yarışmaya, 500’den fazla tasarımın katılımı sevindirdi. Ulusal ölçekte düzenlenen yarışmaya; Ankara, Antalya, Bursa, Çanakkale, Erzurum,  Eskişehir, Denizli, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Konya, Mersin ve Trabzon’dan olmak üzere 158 tasarımcı başvurdu.

İlk düzenlendiği yıl 30 tasarımcının 250 tasarım başvurusuyla başlayan Gelinlik Tasarım Yarışmasına, ikinci yıl 75 tasarımcı 225 tasarım, üçüncü yıl 159 tasarımcı 444 tasarım, dördüncü yıl 104 tasarımcı 312 tasarım, beşinci yıl 116 tasarımcı 348 tasarım ve geçtiğimiz yıl 78 tasarımcının 240 tasarımı yarıştı.

Heyecan Artıyor

Fuar kapsamında 7. kez İZFAŞ ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) işbirliğinde düzenlenen Gelinlik Tasarım Yarışması için final öncesi son eleme gerçekleştirildi. İZFAŞ Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Gül Şener, İZFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tunçağ’ın katıldığı ön eleme jürisinde; EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, EGSD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Atınç Abay, Modacı Emine Yıldırım, Modacı Yeliz Cengiz, Dokuz Eylül Üniversitesi  Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü Bölüm Başkanı Nesrin Önlü, Yeditepe Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü Bölüm Başkanı Müşerref Zeytinoğlu, Mimar Sinan Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Yrd. Doç. Dr. Gözde Bursalıgil, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Elvan Özkavruk Adanır, Relactive firma stilisti Aycan Kayasan yer aldı.
 
15 tasarımının yarışacağı final defilesi, 3 Şubat 2016 Çarşamba IF Wedding Fashion İzmir Fuarı’nın ikinci günü, Fuar İzmir’de gerçekleştirilecek. Finale kalan tüm gelinlikler ise fuar süresince sergi alanında sergilenecek.

Yarışmada dereceye girenlere ödül olarak birinciye 10 bin TL, ikinciye 7 bin 500 TL, üçüncüye 5 bin TL verilecek. Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yıl da birinci olan yarışmacı, 2017 yılında düzenlenecek olan IF Wedding Fashion İzmir Fuarı performans defilesini yapmaya hak kazanacak.

IF Wedding Fashion İzmir Fuarı performans defilesi, geçtiğimiz yılın birincisi Taner Tabaklı tarafından 4 Şubat 2016 Perşembe günü gerçekleştirilecek.

Alanında Avrupa’nın en büyüğü ve sektörün Küresel Fuar Endüstrisi Birliği (UFI) onaylı tek fuarı IF Wedding Fashion İzmir Fuarı, sektöre yönelik ve yalnızca profesyonel alıcıya yönelik olarak düzenleniyor. 4 gün sürecek fuarda; gelinlik, damatlık, abiye giyim ürünleri sergilenecek.

7. Gelinlik Tasarım Yarışması “İzmir Gelini” Yarı Finalistleri
Ayşe Türker // Dokuz Eylül Üniversitesi
Ayten İnceerler // Dokuz Eylül Üniversitesi
Fatma Kaya // Marmara Üniversitesi
Gözde Görgülü // İzmir Ekonomi Üniversitesi
Gülden Yaman // İzmir Ekonomi Üniversitesi
Hatice Kübra Erişir // Mimar Sinan Üniverditesi
İpek Aygül // İzmir Ekonomi Üniversitesi
İpek Özyoldaş // Marangoni Enstitü
Müge Gürle // İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
Pelin Özelmas // Mimar Sinan Üniversitesi
Selin Bakıcıerler // Anadolu Üniversitesi
Tuğçe Görgülü // İzmir Ekonomi Üniversitesi
Tuğçe Yıldırım // Marangoni Enstitü
Zehra Bozkurt // Dokuz Eylül Üniversitesi
Zeynep Zeliha Üldeş // Mimar Sinan Üniversitesi
 
Sıralama alfabetiktir, herhangi bir derecelendirme söz konusu değildir.