Unutulan soykırım tekrarlanır

İzmir Bosna Sancak Derneği 11 Temmuz Srebrenitsa da gerçekleştirilen soykırımı anma törenlerine kadın kolları ile birlikte katıldı.

İzmir Bosna Sancak Derneği Srebrenitsa anma törenlerinin ardından Saraybosna’da ki şehitlik Mezarlığı’nda bulunan Bilge Kral Alija İzetbeğoviçin’in mezarını da ziyaret etti. Kadın kolları üyeleri duygularını şu sözlerle ifade etti, Bu 20. YY yaşanan büyük bir vahşet ve soykırım. Her Annenin mutlaka Srebrenitsa’ya gelmesini isterim. Çocuklar babasız, kadınlar kocasız, Anneler evlatsız kaldı acı verici bir olay. Srebrenitsa’yı Unutmadık, Unutmayacağız ve Unutturmayacağız dediler. İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül şunları ifade etti:

"11 Temmuz 1995 tarihinde 312.000 Bosnalının ölümüne, 50.000 kadının tecavüzüne, 7.500 kişinin kaybolmasına(toplu mezarlar) ve 2.000.000 Bosnalının evini terk etmek zorunda kalmasına neden olan Srebrenitsa Katliamının, Soykırımın bugün 22. Yıldönümü. Evini, ailesini, işini, geleceğini kısacası sahip olduğu her şeyini kaybeden binlerce masum insanın yaşadığı bu acı olay 20. Yüzyılın tanıklık ettiği en kötü katliamdır. Aradan geçen 22 yıl ne o günün izlerini taşıyan kanıtları yok edebilmiş, ne de sağ kurtulan annelerin gözlerinde ki yaşları dindirmiştir. Bosna Hersek’in unutulmaz lideri Aliya izetbegoviç’in de dediği gibi; “Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır. “ Bizler 22 yıl önce yaşanan bu acı Katliamı, Soykırımı Unutmadık, Unutmayacağız ve Unutturmayacağız."