112 ekibine silahlı tehdit

Türk Sağlık sen İzmir 1 nolu şube başkanı Ahmet Doğruyol, silahlı yaralama vakasına müdahale eden 112 ekibinin silahlı tehdide maruz kaldığını bildirdi.

112 ekiplerinin sık sık tehdit, hakaret ve saldırılarla karşılaştıklarını belirten Doğruyol şu bilgileri verdi:

"Maalesef 28 Temmuz'da saat 20.05 sularında İzmir’de Konak sınırları içerisinde bulunan Levent bölgesi 19 Mayıs Caddesinde yine böyle bir olay yaşanmıştır. Bize ulaşan bilgilere göre; 112 Komuta Kontrol Merkezi tarafından 370 Stadyum ekibine sokakta ateşli silah yaralaması vakası verilmiş olup, aynı zamanda, 112 KKM tarafından emniyet teşkilatımızı da bilgi geçilmiştir.

112 Ekibi hemen vakaya çıkış yapmış, 10 dakika içerisinde verilen adrese ulaşmış, kahvehane önünde olan adres mahalline gittiklerinde yaralıyı görememeleri üzerine sürücü A. A. kahvehanede oturan vatandaşlara hitaben " Burada yaralı var mı " diye seslenmiş, o sırada bir vatandaşı ateşli silah ile yaralayan zanlı M.G. kahvehanede oturduğu masadan kalkıp ambulansa doğru yaklaşmış ve bozuk bir ses tonuyla " siz geç kaldınız kardeş ben yaralıyı taksiyle gönderdim " demiştir.

Verilen cevabın üzerine sürücü A. A. " Peki biz 112 Komuta ile teyit edelim, sağ olun " demesi üzerine, zanlı "burada teyidi ben yaparım" diyerek sürücü kapısını açmaya çalışmış, Paramedik İ. Y. " beyefendi ne yapıyorsunuz lütfen uzaklaşın, gidin, polis ekibi çağırmak zorunda bırakmayın bizi " demiş, zanlı ambulansın kapısını zorlayarak. " Burada polisi de , 112' yi de ben çağırırım şimdi de sizin canınızı alacağım " diyerek, Ardından belindeki silaha davranmış ve mermiyi namluya sürdüğü görülmüştür.

Bunu gören sürücü A. A. ekibe " Başınızı eğin silah var " diyerek, ekibi hızla olay yerinden uzaklaştırmıştır. Zanlı yarım saat sonra taksi içinde yakalanmıştır. Zanlının pek çok suçtan sabıkasının olduğu ve yakın zamanda hapisten çıktığı da öğrenilmiştir. 112 Ekibinde çalışan arkadaşlarımız gerekli yasal girişimlere başlatmışlardır.

Vatandaşlarımıza 24 saat kesintisiz hizmet veren sağlık çalışanlarımızın da, bir anne, baba, kardeş, eş olduğunu unutmayarak öncelikle devlet tarafından ve vatandaşlarımız tarafından gerekli saygı, sevgi ve hoşgörüye layık olduklarını unutmamak gerekir. Gerekli gereksiz her türlü vakaya can güvencelerinden yoksun müdahaleye giden sağlık çalışanlarımızın hak ettikleri değerin verilmesi ve can güvencelerinin sağlanması için, ilgili kurumlar gerekli tedbirleri almalı, kamu spotlarıyla, basın yayın organları vb. yöntemlerle vatandaş bilinçlendirilmelidir. Bu tür olayların tekrar yaşanmaması temennisiyle arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyor, ilgililere göreve davet ediyoruz."