Okul öncesi eğitimde ücret karmaşası

Türk Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, İzmir’de okul öncesi eğitim için okulların velilerden ücret alıp almayacağı konusunda hala kafa karışıklığı olduğunu söyledi.

Demir, “İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir an önce hem okul yönetimlerinin hem de velilerin kafalarındaki soru işaretlerini silmelidir. Açıklama yapmadığı her an kafa karışıklığı devam ediyor.” dedi.

Okul öncesindeki bu karışıklığın İzmir’in pilot il seçilmesiyle başladığına dikkat çeken Merih Eyyup Demir, derslik sorunu sebebiyle pilot il olmaktan çıkarıldığını ancak bu seferde ücret tartışmasının başladığını ifade etti.

Demir, “İzmir pilot il kapsamından çıkartılınca ücret konusunda hem veliler hem de okul yönetimleri ne yapacaklarını bilemez hale geldiler. Okul öncesi için bir takım masraflar oluyor. Bu çocuklar okulda yemek yiyorlar. Temizlik konusu, oyun ihtiyaçları çok farklı ve okula getirdiği mali yük çok daha fazla. Ücret alınmadığı zaman okulun normal işleyişine artı bir yük gelecek bunun altından okulun kalkması mümkün değil.” diye konuştu.

İzmir’de bazı okulların ücret aldığını bazılarının ise almadığını belirten Demir, buna bir an önce çözüm gelmesi gerektiğini dile getirdi.

Demir, “Şu anda bir belirsizlik var. Bazı okullar alıyor bazı okullar almıyor ve bu belirsizlikten dolayı bir haksızlık da söz konusu şimdi İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün okullarında velilerinde önlerini görebilmeleri için açıklama yapması gereklidir.” şeklinde konuştu.