Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor

Yoga eğitimi, erken çocuk döneminde verildiğinde çocukların organizasyon, davranış kontrolü, planlama ve dikkat düzeyleri daha hızlı gelişiyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Özel Tırtıl Anaokulu işbirliğiyle gerçekleştirilen araştırmada, 12 hafta boyunca vücut esnekliğini arttıran yoga eğitimi alan anasınıfı öğrencilerinde sınıflandırma, kısa süreli görsel bellek ve dikkat oranlarında artış görüldüğü belirlendi.

İEÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişim Programı Öğretim Görevlisi Songül Yasemin Özgün, yoga eğitimin zihin ve beden uyumunu gerektiren fiziksel ve bilişsel hareketler olduğunu, ana sınıfı öğrencilerinde yoga eğitiminin hayvan taklitleri, dans ve oyunlarla pekiştirildiğini söyledi.

 Yoga Eğitmeni Ayfer Seferinoğlu tarafından eğitimlerin verildiğini, eğitimlere 10 çocuğun katıldığını, 18 çocuğun da kontrol grubunda yer aldığını belirten Özgün, “Yoga eğitimi uygulamalarında nefes ve gevşeme egzersizlerini içeren fiziksel duruşlar ve odaklanma yöntemleri kullanıldı. Çocukların yogayı günlük yaşamlarına aktarabilmeleri ve yaşam biçimine dönüştürebilmeleri için duvar, sandalye, kardeş gibi nesne veya kişilerle de yoga egzersizleri yaptırıldı. Bunun yanı sıra okul öncesi dönemindeki çocukların odaklanmaları yetişkinlerinden farklı olduğundan bu araştırmada yoga eğitimi seansları hayvan taklitleri, dans ve oyunlarla aracılığıyla pekiştirildi. Onların gelişim düzeylerine uygun hale getirildi. 12 hafta boyunca eğitim alan çocukları izlediğimizde bu eğitimi almayan çocuklara göre dikkat oranlarında artış ve üç boyutlu nesneleri tamamlama becerilerinde önemli gelişmeler gözlemledik” dedi.