Liseli bilişim dahileri yarıştı

Liseli bilişim dahileri fabrikalar için ucuz montaj yazılımı, sınıflar için de parmak izli yoklama yazılımı icat etti. İzmir’deki liseler arasında düzenlenen bilişim yazılım yarışmasında genç dahiler projeleriyle gurur verdiler.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yaşar Üniversitesi işbirliğince düzenlenen ve liseli bilişim dahilerinin katıldığı yarışma sonuçlandı. Mahzar Zorlu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri fabrikalar için geliştirdikleri montaj yazılımı ile birinci oldu. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu tarafından düzenlenen “Eğitimlence” isimli ödüllü yazılım projesinin finali Selçuk Yaşar Kampüsü’nde gerçekleşti. Dünyadan ucuza mal ettiler Jürinin değerlendirmesi sonucunda birinciliği Mahzar Zorlu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri Veysel Berk Altun ve Faruk Sökmen kazandı. Yarışma duyurusunu gördükten sonra danışman öğretmenleri İbrahim Aydın nezaretinde çalışmalarına başlayan genç mucitler, fabrikalarda bulunan montaj bandını kontrol eden yazılımın ve ünitenin çok pahalıya kurulduğunu saptayarak bunu ucuzlatmak için çözüm geliştirdiler.

Genç mucitler geliştirdikleri teknoloji ile bilgisayardan eş zamanlı şekilde kontrol edilebilen üniteyi ve yazılımını dünya standartlarına göre çok ucuza mal ettiler. Lise öğrencilerine iş kapısı olabilir Yazılımın liselerde de kullanılabileceğini söyleyen mucit öğrenciler, “Yaptığımız yazılımda seri üretime geçilirse ve teknik liselere dağıtılırsa, bu yazılımı öğrenen öğrenciler mezun olduktan sonra kendilerine bu alanda iş kapısı bulabilirler” dedi. Sınıflarda parmak izli yoklama Yarışmada mansiyon ödülü kazanan İzmir Karataş Lisesi öğrencisi Onur Güler, sınıf defterini, geç kağıdını ve yoklama arşivlerinde yaşanan sıkıntıları bitirecek bir yazılım geliştirdi.

Yoklama için her ders 5 dakika, her gün toplam 1 saat harcandığını saptayan Güler, geliştirdiği parmak izi okuyucusu yazılımı sayesinde bu süreleri saniyelere indirdi. Geliştirilen yazılıma göre, her ders öncesinde öğrenciler parmak izlerini masalarının üzerinde bulunan parmak izi okuyucusuna okutacak ve zamandan tasarruf sağlanacak. Projenin hayata geçmesi halinde yoklama arşivi konusunda yaşanan sıkıntılar tarihe gömülecek, öğrenciler yaptıkları devamsızlıklar ailelerine elektronik posta olarak gönderilecek.

Yoklama kağıtları ve sınıf defterleri yüzünden binlerce ağacın kesildiğine dikkat çeken Güler, “Eğer bu proje uygulanırsa İzmir’de 3 bin metre kare ağacı kesilmekten kurtarabiliriz. Bu projenin maliyeti sınıf defterlerine ve devamsızlık mektuplarına verilen maliyetten daha düşük” diye konuştu.