Esnafa, iş sağlığı uyarısı

İş Sağlığı Yasası’nın hükümlerinin Temmuz ayında yürürlüğe gireceğini söyleyen Çamdibi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Reşat Gençtürk, ‘Buna göre 50’den az çalışanı olan işyerlerine iş güvenliği uzmanı ve doktor bulundurma zorunluluğu getiriliyor’ dedi.

Çamdibi Esnaf ve Sanatkarlar Odası, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile ortaklaşa düzenlediği toplantıda büyük cezalar içeren İş Sağlığı Güvenliği ve Telif Hakları kanunları hakkında üyelerini bilgilendirdi.

Esnaf sanatkarların söz konusu kanunlar hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını belirten Çamdibi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Reşat Gençtürk, düzenledikleri toplantıda İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği uzmanlarının üyelerini bilinçlendirdiği söyledi. Esnafı da kapsıyor İş Sağlığı Yasası’nın hükümlerine değinen Gençtürk, ‘Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 50’den az çalışanı olan işyerleri 30 Haziran’tdan itibaren iş güvenliği uzmanı, doktor ve sağlık personeli çalıştırmak ya da danışmanlık almaz zorunda. Geçen yıl çıkan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın bazı hükümleri 1 Ocak’ta yürürlüğe girmişti. Yasada yer alan diğer hükümler Temmuz ayından itibaren yürürlüğe girecek. Yasa 2014’te bir işçi çalıştıran ve az tehlikeli sınıfa giren esnafı da kapsama alacak’ diye konuştu.

Gençtürk, ‘İlgili kanunlar hakkında esnaf sanatkarların ne yapması gerektiğini, sorumluluklarının neler olduğunu, kanunların ne şekilde ve hangi meslek kollarını ilgilendirdiğini masaya yatırıyoruz. Bu kanunlar büyük cezai müeyyideler içeriyor. Telif hakları ve iş sağlığı güvenliği konularında esnaf sanatkarların bir an önce bilgilendirilmesi ve sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekiyor. Üyelerimizin ileride mağdur durumda kalmamaları için bu çalışmaları yapıyoruz. Çıkan kanunlara saygımız var. Ama kanunlar uygulanırken sıkıntı doğuyorsa, bu sıkıntıları tespit edip yetkililere ulaştırmak ve çözüm için çalışmak da bizim vazifemizdir’ diye konuştu.  Çalışmalar sürecek İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Ar-Ge Müdürlüğü uzmanlarının 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ilişkin açıklamalarda bulunduğu toplantıda esnaftan gelen sorular ayrıntılarıyla cevaplandırıldı.

Oda üyelerinin tamamının toplantıya katılamadığına dikkat çeken Reşat Gençtürk, ‘Biz esnaf sanatkarları bilgilendirme konusunda yorulmuyoruz, mümkün olduğunca daha fazla üyemize ulaşmaya özen gösteriyoruz. Bugün işgünü olması nedeniyle çok sayıda üyemiz arzuladığı halde toplantıya katılamadı. Birlik uzmanlarının burada aktardıkları konuları kitapçık haline getirerek, önemli noktaları el ilanları hazırlatarak üyelerimize dağıtacağız. Önümüzdeki günlerde bugün gelemeyenler için yeni bir toplantı daha organize etmeyi planlıyoruz ’ dedi.