Recep Tayyip Erdoğan Köprüsü olsun

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’un fethinin 560’ıncı yılı dolayısıyla Fatih Sultan Mehmet’i saygıyla andığını ifade ederek, AK Parti iktidarının İstanbul’a sahip çıkmadığını savundu. 3’üncü köprünün adının Recep Tayyip Erdoğan köprüsü olmasını istediğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, bu isteğinin nedenini şöyle anlattı:

“Bize emanet edilen bu kenti yeterince koruyabildik mi? Bu soruyu kendimize sorduk mu? 3. Köprünün temelini attılar. Biz fuara katılacağız ya apar topar 3’üncü köprünün temel atma törenini aynı saate koydular. 3 Köprünün adını Recep Tayyip Erdoğan köprüsü koysunlar. Kendisi de istiyor, ben de onay veriyorum. 3’üncü köprünün adı Recep Tayyip Erdoğan köprüsü olsun, olsun ki bugün, yarın hatta 100 yıl sonra o köprüyü gören herkes Kuzey Marmara’nın son orman alanını yok eden kişinin, orman düşmanı olan kişinin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu görsün. Bizim bebeklerimiz 50 yıl sonra köprüyü gördüklerinde şöyle düşünecekler. Bir zamanlar burası ormandı. Bu orman İstanbul’un nefes almasını sağlayan son yeri.

Bu ormanı Recep Tayyip Erdoğan diye biri kesti diye düşünecekler. Bir köprünün adının Recep Tayyip Erdoğan köprüsü olsun dememin başka bir nedeni de tıpkı kazıklı voyvoda gibi Recep Tayyip Erdoğan’ın adı da bir utanç tarihine kayıtlı olsun diye. İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet şöyle diyor, ‘bir ağaç kesenin başını keserim’. Siz İstanbul’un binlerce yıllık ormanını kesiyorsunuz. Bir ağaç değil, bin ağaç değil, binlerce ağacı kesiyorsunuz. İstanbul’un akciğerlerini yok ediyorsunuz. Köprüler, yollar elbette uygarlığın göstergesi. Köprü yapılabilir ama akılla mantıkla yapılır. Soruşturulup, soruşturulur. Yoksa helikoptere binip, köprüyü buradan yapalım diye, köprünün k’sını bilmeyen bir adamın düşüncesiyle köprü yapılmaz. Dünya alay eder yoksa. Nitekim geldiğimiz nokta da bu.”

“Ben yaptım oldu mantığıyla sistem yürümez” diyen Kılıçdaroğlu, Taksim’de Gezi Parkı’nın yıkılmasını eleştirerek, “İstanbul’un ihtiyacı Kuzey Marmara ormanını korumaktır.Eğer geçiş yapılacaksa en az 3 tüp geçişe ihtiyaç var. Bunun yapılması lazım. Hayatları rant üzerine kurulu. Rant üzerine olduğu için maalesef İstanbul kaybediyor. Dünya kültür mirasının ortasına bir kazma vurdular. Buradan tüp geçiş yapacağız dediler. Uzmanlar uyardı, sorun çıkar dediler. Onlar biz yapacağız dediler. Kısa bir mesafe. 10 yıl geçti bitiremediler. 10 yılda İngiltere ile Fransa arasında Manş tüneli yaptılar. Bu saatten sonra bitirsen ne olur, bitirmesen ne olur. Zaten dünya sizinle dalga geçmeye başladı. Sultanahmet’te tarihi, Sulukule’de yoksulu, Taksim’de kültürü mahvettiler. Taksim’de gezi parkına avm yapmak ancak düşünemeyen insanların öngörüsüdür” dedi.