İzmir'in yeni valisi göreve başladı

Valiler kararnamesi ile Diyarbakır Valiliği’nden İzmir Valiliği’ne atanan Mustafa Toprak, kente gelerek göreve başladı. Valilik binasına gelen Toprak, kurum müdürleri, kaymakamlar ve valilik çalışanları tarafından Hükümet Konağı önünde uzun bir protokol kuyruğuyla karşılandı. Valilik binasında basın mensuplarına açıklama yapan Vali Toprak, İzmir’in Ege’nin incisi olduğunu söyledi.

İzmir’in sanayi, liman, turizm ve ticaret kenti olduğuna değinen Toprak, kentin EXPO 2020 adaylık temasına uygun olarak sağlık ve şifa merkezi olduğunu belirtti. İzmir’in barış ve hoşgörünün merkezi olduğu kadar farklı din ve dinlerin bir araya geldiği bir kent olduğunu söyleyen Toprak, “Kentin tüm dinamikleri uyum ve koordinasyon içinde sorunların çözümü için bir arada olacağız. Alın terimizi ortaya koyup hep birlikte çalışacağız. Bakışımız ve anlayışımız insan odaklı olacak. Bu anlayışın hissedilmesi için daha fazla halk arasında olacağız. Bu kanal bizden öncede açıktı ama bundan sonra daha açık olacaktır” dedi. Her kentin önemli bir gündem maddesi olduğunu söyleyen Toprak, EXPO 2020’nin gündem maddelerinde önemlilik sırasında başı çektiğine dikkat çekti.

EXPO 2020 kazanılmasının planlı ve programlı bir çalışmayla mümkün olacağını söyleyen Toprak, “İzmirimiz inşallah Kasım 2013 te Paris'te yapılacak oylamada EXPO 2020'ye sahip olacak. EXPO Genel Sekreterliği ve Yürütme Kurulu aralıksız çalışmalarını sürdürüyor. Sayın bakanlarımızın önümüzdeki günlerde yeni ziyaretleri de olacak. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve bakanlarımız her gittikleri yerde EXPO'yu ana gündem maddesi olarak sunmaya devam edecekler. 163 oy kullanacak ülkenin her birine ziyaretler olacak. Hedefe inanmak, kazanmanın temelidir. Ben bu işin inandığımız ölçüler içerisinde gerçekleşeceğine inanıyorum, durmak yok, çalışmamız gerekiyor. Burada yapılacak sabit kalıcı yatırımlarla birlikte EXPO sonrasında da hem İzmir hem dünya ülkeleri kazanacak” diye konuştu.

İzmir'in yeni Valisi Toprak, kentin devam eden yatırımlarını da yakından takip ettiğini söyledi.

Toprak sözlerini şöyle sürdürdü:

"İzmir-İstanbul Otoyolu çalışmalarının bir an önce bitirilmesi için gayret sarfedeceğiz. Hızlı tren meselesinin takipçisi olacağız. Devam eden banliyo çalışmalarının hedeflenenden önce bitirilmesi için çalışacağız. Sabuncubeli, Konak tünellerinin bitirilmesi, otoyol bağlantılarının kurulması, İzmir-Aydın Çevreyolu ve İzmir-Çeşme otobanlarının altyapı ve köprü sistemlerinin biran önce bitmesi için de çaba göstereceğiz. İzmir-Ankara Otoyolu planlama ve projelendirme çalışmalarını da takip edeceğiz. Çandarlı Limanı da İzmirimize ve ülkemize önemli bir değer katacak. Alsancak Limanı'nın içerisindeki yolcu ve yük taşımacılığının birbirinden ayrılması ve yatırımların bir an önce bitmesi de takip etmemiz gereken işlerdendir. Turizm de vazgeçilmez. Kruvaziyer için Alsancak Limanı'nın kapasitesinin artırılması gerekiyor. Sağlık ve eğitim alanındaki çalışmaların daha da ileriye götürülmesi gerekiyor. Çiğli'deki hastanenin bitmesi, Yenişehir ve Bayraklı sağlık kampüslerinin tamamlanması konusunda heyecanımızı ve gayretlerimizi göstereceğiz. İzmir ilinde insan başına düşen su miktarının arttırılması için çalışmalar yapacağız."