Marjinal gruplara dikkat

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Taksim’de yaşanan olaylara ilişkin, "Gördük ki bu, normal bir protesto olmaktan çıkmış tamamen marjinal grupların başını çektiği bir hesaplaşma ve başkaldırıya dönüşmüştür" dedi. Yaklaşık 5 günden bu yana Türkiye gündemini meşgul eden Taksim’de yaşanan olaylar ile ilgili açıklama yapan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "Eskişehir’de Atatürk Stadının yerine yapılaşmaya nasıl karşı olduysam, Sivas’ta yıkılacak olan tekel binasının yerine yapılacak yapılaşmaya nasıl karşı isem gezi parkının yapılaşmasına da karşıyım" ifadelerini kullandı.

Alışveriş merkezi yapılacağı iddialarının olduğunu hatırlatan Destici, alışveriş merkezlerinin genel yapısına karşı olduğunu bildirdi. Destici, "Çünkü bu AVM’lerin küçük esnafı bitirdiğine inanıyoruz. Hükümetin küçük esnafı AVM’lerden koruma ile ilgili sözü vardı. Maalesef bunlar da yerine getirilmedi. Dolayısıyla o alanda sanki bütün alanlar bitmiş gibi o alana yapılması düşünülen yapılaşmasına karşıyım. Onun yerine üç beş kat daha fazla ağaç dikeceğiz demek meseleyi çözmüyor" dedi.

Yapılan protestolara şiddet ile karşılık verilmesini uygun bulmadığını belirten Destici, "Protesto edenler de asla şiddete başvurmamalı. Olay terörizm haline getirilmemeli. Özellikle çevredeki iş yerlerine, vatandaşlarımıza zarar verecek boyuta taşınmaması gerektiğine inanıyorum. Ama dün de gördük ki bu normal bir protesto olmaktan çıkmış tamamen marjinal grupların başını çektiği bir hesaplaşma ve başkaldırıya dönüşmüştür" dedi.

Destici, açıklamasında şunları kaydetti:

"İstanbul’un siluetinin nasıl bozulduğuna bir bakın. İstanbul’un girişine ve çıkışına bakıldığı zaman çarpık yapılaşmaların olduğunu görüyoruz. Ormanların içine bile yapılaşmalar olmuş. İstanbul’u 20 yıldan bu yana mevcut Hükümettekiler yönetiyor. Dolayısıyla İstanbul’un yapılaşması ile ilgili bir sorun varsa, onun sorumluluğu da Hükümettir ve Türkiye’yi yönetenlerin omuzlarındadır. Taksimde bir alış veriş merkezine ya da başka bir yapılaşmaya gerek mi vardı? Ama yok bu sadece rant için yapılıyorsa ben buna şiddet ile karşı çıkıyorum. Bunun doğru olmadığını söylüyorum. Doğru olan tarihi topçu kışlasının ana dokusuna uygun olarak yapıp başka bir yapılaşmaya müsaade etmemektir."

Yanlıştan dönmenin büyük bir erdem olduğuna dikkati çeken Destici, bunun bir yenilgi ve mağlubiyet olarak algılanmaması gerektiğine işaret etti. Bu düşünceye sahip olanların yanlışlıktan dönmesi gerektiğini kaydeden Destici, "Bu hükümetin ve Sayın Başbakanın bu ısrarından vazgeçmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer bunu istismar eden kişiler varsa ki var, bu fırsatında bu kozunda istismarcıların elinden bu şekilde alınabileceğini düşünüyorum" dedi.