Altınordu'dan Alsancak Stadı önerisi

Altınordu Yönetim Kurulu, yeni sezonda Alsancak Stadı'nın kullanım planı yapılırken, kendilerinin yok sayılmaması ve bir orta yol bulunmasını talep etti. Altınordu yönetimi, 1962 yılında yapılan protokolle kullanımı Altay ile birlikte kulübe devredilen Alsancak Stadı’nda Altınordu’nun haklarının görmezlikten gelinmemesini istedi.

Başkan Vekili İbrahim Görücüoğlu, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada Altınordu’nun haklarının sonuna kadar savunulacağını belirterek, “Altınordu, İzmir’in bir takımıdır ve 50 yıl öncesine dayanan bir protokolle bu stadın intifa hakkına sahiptir. Son yıllarda sürekli olarak Altay’a kiralanan Alsancak Stadı, Altınordu’ya verilsin gibi bir düşüncemiz yok; ancak buradaki haklarımızın göz ardı edilmemesini istiyoruz. Elimizdeki yasal protokol uyarınca Alsancak Stadı’nda tüm takımların dönüşümlü olarak oynamasını talep ediyoruz. Altınordu, bu dönüşümde ligdeki konumu itibariyle Karşıyaka’dan sonra veya bir başkasından önce gelemez. Her takım eşit kullanım hakkına sahip olmalıdır” dedi.

HAKLARIN TAKİPÇİSİYİZ

“Altınordu’nun haklarının sonuna kadar takipçisi olacağız” diyen Görücüoğlu, “Kimsenin hakkını yemek gibi bir düşüncemiz yok. Ama kulübümüze ait hakları korumak da en büyük sorumluluğumuzdur. Alsancak Stadı’nda sezon açılışı yaparken bile büyük paralar ödeyip sıkıntılar yaşadık. Lig maçlarımızı burada oynayabilmek için 300 bin TL ödeme yaptık. Önerimiz; tüm kulüplerin sorumluluğu aynı önemde acilen hissetmesi, stadın yenilenmesi ve zemininin düzeltilmesi dahil herkesin yükü birlikte omuzlamasıdır. İş işten geçmeden harekete geçilmelidir” diye konuştu. 

1962 YILINDAKİ PROTOKOL

Altınordu ile GSGM arasında 1962 yılında imzalanan protokol uyarınca, stadın intifa hakları, Altay ile birlikte kırmızı-lacivertli kulübe devredilmiş, bunun karşılığında ise Atatürk Spor Salonu ve Yüzme Havuzu’nun bulunduğu arazi, GSGM’ye verilmişti. GSGM bu araziyi alıp üzerine spor tesisleri inşa etmesine rağmen, kulübe tanınan haklar ise kullanılmamıştı. 2008 yılında söz konusunu protokol ortaya çıkınca Altınordu dava açmış, eksik tahsisten kaynaklanan Atatürk Spor Salonu yanındaki 160 metrekarelik araziyi almış, Alsancak Stadı ve oradaki binaların kullanılması için de dava açma hakkını saklı tutmuştu.

YASAL SÜREÇ BAŞLADI

İkinci Başkan Dr. Salih Mertan ise Türkiye’nin 1971 Akdeniz Oyunları’na talip olması üzerine, Altınordu’nun GSGM’ye jest yaparak elindeki arazileri verdiğinin altını çizerek, “Bu devir sayesinde biz de Alsancak Stadı’nın kullanım hakkına, Altay ile birlikte sahip olduk ancak bu işlem, takımımızın 1970’li yıllarda küme düşmesi üzerine unutulmuş. Hiçbir yönetim kurulu da gündeme getirmeyince olay buraya kadar taşınmış. Söz konusu gerçek, Bülent Erdik’in başkanlığı döneminde ortaya çıktı ve yasal süreç başladı. Bizim amacımız, bu protokolden doğan haklarımızın bize verilmesine yönelik yasal süreci devam ettirme kararı aldık” dedi.